Ból żołądka w ciąży. Najczęściej z przejedzenia – zwłaszcza na początku. Czasem też z powodu ucisku macicy – w szczególności pod koniec. Czy ból i skurcze żołądka w ciąży są groźne? Co na ból żołądka w ciąży można przyjmować, aby zmniejszyć dolegliwości, nie szkodząc jednocześnie dziecku i sobie?

bol-zaladka-w-ciazy

Ból żołądka w ciąży

Ból żołądka w ciąży jest dolegliwością stosunkowo częstą i charakterystyczną, jedną z tych, na które pacjentki uskarżają się w szczególności w pierwszym trymestrze, ale też pod koniec – w okolicach ósmego, dziewiątego miesiąca. W większości przypadków zjawisko to nie jest groźne, jest bowiem efektem określonych zmian zachodzących w funkcjonowaniu organizmu.

Pamiętać jednak należy, że nie każdy ból żołądka w ciąży musi oznaczać dolegliwości właśnie tego narządu. Równie dobrze odczuwane objawy mogą mieć źródło w innych częściach jamy brzusznej (np. kamica żółciowa, zapalenie wyrostka, ból jajników i wiele innych). Ból brzucha może świadczyć także o problemach z przebiegiem ciąży, dlatego doświadczając tego typu dolegliwości, bezwarunkowo należy się skonsultować z lekarzem.

Przyczyny bólu żołądka w ciąży

Za podstawową przyczynę bólu żołądka w ciąży uważa się prozaiczne przejedzenie. Ciąża to szczególny okres, w którym organizm kobiety przechodzi rewolucję na każdym niemal polu – od zmian hormonalnych począwszy, na modyfikacji potrzeb i nawyków skończywszy. Dobrym tego przykładem jest zwiększony apetyt i łaknienie. To naturalne – wszak organizm ma do wykarmienia jeszcze jedno, rozwijające się w łonie, istnienie. Efektem tego jednak często jest przejadanie się ponad miarę.

Dodatkowo, za sprawą zmian hormonalnych, zmienia się też smak kulinarny, pojawia się ochota na nowe, inne, często nieznane, często niezdrowe pokarmy, w tym tłuste mięsa, ostre przyprawy, słodycze. Mogą one nie tylko powodować uczucie zbytniej sytości, ale też podrażniać błony śluzowe żołądka i przełyku. Stąd ból, zgaga, czasem refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej w górę przełyku.

Ból żołądka na początku ciąży

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, najczęściej występuje ból żołądka na początku ciąży, w jej pierwszym trymestrze. To wtedy właśnie zachodzą w organizmie najbardziej gwałtowne zmiany. Wtedy też występuje największa ilość nieprzyjemnych, odczuwalnych symptomów, w tym różnego rodzaju bóle, krwawienia, napięcie etc.

Ból brzucha może mieć zróżnicowany charakter. Niekiedy bywa tępy i rozlany, innym razem jest palący lub kłujący. Występować mogą też skurcze żołądka. W ciąży tego typu objawy często współwystępują z innymi charakterystycznymi symptomami, w tym porannymi nudnościami i wymiotami.

Ból żołądka w 8. miesiącu ciąży

W kolejnych miesiącach ciąży, rola niewłaściwego odżywiania się systematycznie maleje, natomiast na znaczeniu zyskuje inny czynnik. Ból żołądka w 8 miesiącu ciąży i później, z dużą dozą prawdopodobieństwa ma związek z zmianami fizycznymi w organizmie kobiety. W tym kontekście wspomnieć należy przede wszystkim o stałym zwiększaniu się rozmiaru macicy, w której dojrzewa płód. Rozrastając się z każdym tygodniem, w coraz większym stopniu uciska ona sąsiadujące struktury – żyły, tętnice, nerwy, mięśnie, a także inne organy wewnętrzne, w tym także żołądek. Pod koniec ciąży, w okolicach 8-9 miesiąca, ucisk ten może być naprawdę duży.

Ból żołądka objawem ciąży?

Czy ból żołądka może być objawem ciąży? To zależy, jak na tę kwestię spojrzeć. Z medycznego punktu potwierdzeniem ciąży są między innymi:

  • objaw chadwicka, czyli występujące około 5-6 tygodnia zasinienie pochwy, związane ze zmianami hormonalnymi,
  • objaw hegara, polegający na zwiotczeniu i rozpulchnieniu macicy (również 5-6 tydzień),
  • obrzęk i bolesność piersi,
  • zatrzymanie miesiączkowania,
  • uwidocznienie zarodka w badaniu USG.

Oprócz tego istnienie jednak szereg objawów niespecyficznych, domyślnych, do których należą nudności, wymioty, zwiększony apetyt, a także bóle brzucha, w tym – żołądka. Są to symptomy, które często pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży i mogą sugerować - choć nie koniecznie prawdziwie - iż doszło do zapłodnienia.

Co pomaga na ból żołądka w ciąży?

Co pomaga na ból żołądka w ciąży? Oczywistym jest, że paleta środków farmakologicznych jest w tym szczególnym okresie mocno zawężona, te zaś specyfiki, które pod kontrolą lekarza wolno przyjmować, nie działają akurat na tego typu bolesności. Dlatego podstawowym remedium pozostają środki z palety tak zwanych domowych sposobów.

Wymienić wśród nich można przede wszystkim:

  • kontrolowanie ilości i jakości spożywanych pokarmów. Dieta powinna być lekkostrawna i wcale nie tak obfita, jak mogłoby się wydawać. Musi za to być regularna – zasadą jest przyjmowanie 5 umiarkowanych posiłków w odstępach co 2-3 godziny,
  • picie ziołowych wywarów, w tym przede wszystkim mięty, rumianku oraz siemienia lnianego, które pokrywa żołądek, przełyk i jelita szczelną warstwą ochronnego, łagodzącego śluzu,
  • unikanie potraw drażniących przełyk i żołądek, w tym pieprzu, kawy, słodyczy, napojów gazowanych.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Źródła:

  • Maja Kufelnicka-Babout, Ciąża o przebiegu prawidłowym i opieka przedporodowa, http://perinatologia.umed.pl
  • Szczecina, Ostry brzuch w położnictwie i ginekologii, https://ginekologia2.wum.edu.pl

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down