Zastanawiasz się, jak prawidłowo suplementować biotynę, aby wspierać zdrowie włosów, skóry i paznokci? Biotyna, czyli witamina B7, odgrywa kluczową rolę w metabolizmie i produkcji keratyny. W artykule poznasz jej naturalne źródła, zalecaną dzienną dawkę oraz skutki niedoboru. Sprawdź, jak biotyna wpływa na organizm i czy warto sięgnąć po suplementy, takie jak Biotynox.
Spis treści
Jak suplementować biotynę? - źródła, rekomendowana dzienna dawka
Biotyna, nazywana również jako witamina B7 lub witamina H to jedna z witamin rozpuszczalnych w wodzie. Organizm człowieka nie jest stanie syntetyzować biotyny samodzielnie, jednakże może być ona produkowana przez bakterie bytujące w jelitach. Człowiek może dostarczać witaminę H wraz z pożywieniem. Naturalnymi źródłami biotyny są m.in. żółtka jaj, wątróbka, migdały, orzechy, soja, mleko, awokado, ryby czy drożdże piwne. Rekomendowana dzienna podaż biotyny wraz z dietą została określona na 30 µg dla dorosłego człowieka.
Biotyna – działanie
Odpowiedni poziom biotyny jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Witamina ta bierze udział w wielu przemianach enzymatycznych, takich jak powstawanie glukozy czy produkcja kwasów tłuszczowych. Wspomaga również procesy postawania białka zwanego kreatyną i różnicowania komórek naskórka, włosów oraz paznokci.
Biotyna na włosy, skórę i paznokcie
Biotyna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia włosów, skóry i paznokci. Dzięki wspomaganiu produkcji keratyny, biotyna wpływa na wzmocnienie struktury włosa, redukując ich wypadanie oraz przyspieszając wzrost. Suplementacja biotyny może także poprawić kondycję paznokci, czyniąc je mniej łamliwymi i bardziej odpornymi na uszkodzenia. W przypadku skóry, biotyna pomaga w walce z suchością, łuszczeniem oraz zmniejsza zmiany zapalne, wspomagając procesy regeneracyjne skóry
Niedobór biotyny – przyczyny
Zbyt mały poziom tej witaminy nie występuje bardzo często, ale w konkretnych przypadkach może się zdarzyć. Niedobór biotyny może być spowodowany np. długotrwałą antybiotykoterapią oraz spożywaniem alkoholu, które mają negatywny wpływ na naturalną florę bakteryjną – a to właśnie bakterie jelitowe mają zdolność do produkowania biotyny. Kolejnym z przykładów może być spożywanie dużych ilości surowego bądź niedogotowanego białka jaja kurzego – a to za sprawą awidyny, czyli glikoproteiny, która inaktywuje biotynę, przez co ograniczone jest jej wchłanianie. Zmniejszony poziom biotyny może być również spowodowany interakcją lekową – są na nią narażone osoby przewlekle stosujące leki przeciwdrgawkowe, takie jak kwas walproinowy, fenobarbital, fenytoina, karbamazepina czy prymidon. Pacjenci przyjmujący preparaty zawierające powyższe substancje czynne powinni regularnie suplementować biotynę. Z kolei zwiększony katabolizm tej witaminy występuje u osób palących papierosy oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jakie są objawy niedoboru biotyny?
Charakterystycznymi objawami mogą być m.in. wypadanie włosów, łamliwe paznokcie, wzmożona senność, zmiany skórne, jak również neuropatie oraz bóle mięśniowe. W przypadku wystąpienia powyższych objawów, warto zadbać o odpowiednią podaż tej witaminy – pomocna może okazać się odpowiednia dieta oraz zastosowanie odpowiedniego preparatu takiego jak Biotynox, celem wyeliminowania powstałego niedoboru.
Biotynox
Biotynox to lek dostępny w aptece bez recepty, zawierający w swoim składzie 5 mg biotyny – witaminy należącej do witamin z grupy B. Stosowany jest w leczeniu niedoborów biotyny z takimi objawami jak wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu włosów i paznokci, jak również w stanach zapalnych skóry wokół oczu, nosa, ust, uszu oraz krocza, po wyeliminowaniu przez lekarza innych przyczyn.
Zalecana dawka leku to 5 mg do 10 mg dziennie (1-2 tabletki na dobę). W przypadku, kiedy o rozpoczęciu leczenia zadecyduje lekarz, może on zalecić inny schemat dawkowania leku.
Biotynox należy przyjmować doustnie, przed spożyciem posiłku. Tabletkę należy popić szklanką wody.
Ustępowanie objawów niedoboru pacjenci obserwują najczęściej po upływie 4 tygodni od rozpoczęcia leczenia preparatem Biotynox. Jeżeli po upływie 4 tygodni pacjent nie obserwuje zmian bądź czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Źródła:
https://stn.ump.edu.pl/prace_naukowe/06_SZ_Biotyna_n.pdf
Ulotka dla pacjenta leku Biotynox