Beta-karoten to cenny związek, który ma wpływ na wiele funkcji życiowych organizmu. Gdzie znaleźć naturalny beta karoten i jakie dokładnie właściwości posiada ta substancja? Zobacz, jakie działanie ma beta karoten i jakie skutki uboczne może powodować.
Beta karoten
Beta-karoten to inaczej prowitamina A - związek należący do grupy karotenoidów, znany głównie ze swojej mocy przyspieszania opalania. Warto wiedzieć, że posiada on także szereg innych właściwości. Przede wszystkim wzmacnia odporność i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Wpływa także pozytywnie na skórę, wspomagając leczenie trądziku i opóźniając pojawianie się zmarszczek.
Sprawdź: Jak zahartować organizm przed sezonem jesienno-zimowym?
Beta karoten - gdzie występuje?
Beta-karoten występuje we wszystkich pomarańczowych warzywach i owocach, a także tych żółtych i czerwonych. Jego najlepszym źródłem jest bez wątpienia marchewka, ale znajdziemy go także w:
- dyni,
- morelach,
- brzoskwiniach,
- papryce,
- pomarańczach,
- pomidorach.
Beta karoten występuje również w zielonych warzywach – brokułach, szpinaku, sałacie czy fasolce szparagowej. Tam jednak jego barwę zdominował inny naturalny barwnik, czyli chlorofil.
Beta karoten - skutki uboczne
Jak wiele innych substancji, tak i beta karoten można przedawkować. Przy długotrwałym zażywaniu zbyt dużych dawek prowitaminy A mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a skóra może lekko zżółknąć. Jest to jednak proces odwracalny – wystarczy odstawić tabletki z beta karotenem, by wszystko wróciło do normy.
Beta karoten - opalanie
Beta-karoten słynie z tego, że wspomaga opalanie. Jest to związek należący do grupy karotenoidów, czyli pomarańczowych, czerwonych i żółtych barwników roślinnych. Jego część jest magazynowana w skórze, dzięki czemu można dłużej cieszyć się piękną opalenizną. Co więcej, beta-karoten zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV, a co za tym idzie – ryzyko poparzenia skóry. Warto jednak pamiętać, że mimo iż beta karoten jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, nie znaczy to, że można nim zastąpić specjalny krem z filtrem. Beta karoten chroni także przed powstawaniem plam i przebarwień skóry, które często są skutkiem opalania.
Beta karoten w ciąży
Beta-karoten jest prekursorem witaminy A, co oznacza, że ludzki organizm wytwarza z niego tę właśnie witaminę, a dokładnie retinol. Tymczasem nadmiar witaminy A w ciąży może przyczynić się do rozwoju wad płodu – to dlatego wiele kobiet w ciąży boi się przedawkowania beta-karotenu. Ludzki organizm przetwarza jednak beta-karoten w witaminę A w takiej ilości, jakiej w danym momencie potrzebuje i nie tworzy w związku z tym groźnych nadmiarów tego związku.
Oznacza to, że przedawkowanie beta-karotenu nie prowadzi do przedawkowania witaminy A. Spożywanie w ciąży produktów bogatych w beta-karoten nie jest zatem groźne dla rozwoju dziecka. Mimo to, przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów diety w ciąży (zawierających beta-karoten lub nie) należy skonsultować się z lekarzem.
Czytaj więcej: Witamina a (retinol) – występowanie i przedawkowanie
Beta karoten - działanie
Beta karoten obniża poziom złego cholesterolu, dzięki czemu zapobiega miażdżycy i chorobom serca. Zapewnia on również prawidłowe funkcjonowanie wzroku, zwłaszcza o zmierzchu, ponieważ witamina A, (w którą przekształca się beta karoten) jest składnikiem barwnika wzrokowego pozwalającego widzieć w półmroku.
Co ciekawe, beta karoten zmniejsza również ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, która jest główną przyczyną utraty wzroku w podeszłym wieku. Dzięki pobudzeniu produkcji włókien kolagenowych, których ubytek powoduje powstawanie zmarszczek, beta-karoten posiada właściwości odmładzające. Chroni także przed starzeniem się skóry spowodowanym negatywnym wpływem promieniowania UV.
Jeśli jemy mało owoców i warzyw, które zawierają beta karoten, warto suplementować go w tabletkach. Tabletki z beta karotenem to najwygodniejsza forma jego przyswojenia.
Sprawdź: Dlaczego warto jeść awokado?