krew, badanie

 

Aldosteron to jeden z hormonów sterydowych wytwarzanych przez warstwę kłębkowatą kory nadnerczy. Jego najważniejszym zadaniem jest regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Kiedy należy zbadać poziom aldosteronu i jak odczytać wyniki badań?

Aldosteron – za co odpowiada?

Aldosteron jest zaliczany do mineralokortykosteroidów, czyli hormonów regulujących gospodarkę wodno-mineralną organizmu w ramach tak zwanego układu RAA (renina–angiotensyna–aldosteron). Jego zadaniem jest także spowodowanie większego wchłaniania sodu oraz wzrost wydalania potasu z nerek. Aldosteron wydzielany jest, gdy stężenie sodu we krwi jest zbyt niskie lub kiedy dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi w nerkach.

Hormon aldosteron – kiedy zbadać jego poziom?

Nieprawidłowy poziom aldosteronu we krwi może doprowadzić do poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, dlatego w przypadku stwierdzenia objawów hiperaldosteronizmu lub hipoaldosteronizmu koniecznie należy wykonać badania. Oznaki, które mogą nas zaniepokoić to – w przypadku zbyt wysokiego poziomu hormonu we krwi – ciężkie, oporne na leczenie farmakologiczne nadciśnienie tętnicze połączone z częstomoczem i wzmożonym pragnieniem. Z kolei gdy w organizmie aldosteronu jest zbyt mało, mogą pojawić się: znaczne osłabienie, niskie ciśnienie tętnicze oraz zaburzenia rytmu serca.

Aldosteron – normy

Poziom aldosteronu w organizmie można zbadać przez pobranie surowicy lub próbki moczu. Badanie wykonujemy na czczo, po nocnym wypoczynku, pamiętając o tym, by spożycie potasu i sodu było znormalizowane. Jeśli pacjent przyjmuje leki moczopędne lub inne preparaty mogące zafałszować wynik badania, powinien je odstawić. Norma aldosteronu z osocza wynosi 140–560 pmol/l (5–20 ng/dl), a z dobowej dawki moczu około 14–53 nmol/24h (5-19µg/24h). Czas oczekiwania na wyniki badań to 1 dzień.

Nieprawidłowy poziom aldosteronu we krwi

Zbyt wysoki poziom aldosteronu we krwi może wskazywać na hiperaldosteronizm wtórny, który najczęściej wywoływany jest przez odwodnienie, marskość wątroby, zespół nerczycowy, zwężenie tętnicy nerkowej, niewydolność serca lub małą zawartość sodu w diecie. Może on być również objawem obecności guza wydzielającego reninę. Hiperaldosteronizm wtórny zdarza się także w ciąży. Hiperaldosteronizm może zwiastować obecność gruczolaka nadnerczy lub przerost warstwy kłębowej nadnerczy.

Z kolei zbyt niski poziom aldosteronu we krwi może mieć związek z nieprawidłową pracą nerek, chorobą Addisona, czyli pierwotną niedoczynnością kory nadnerczy, hipokaliemią lub oddziaływaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.



share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Katarzyna Szulik
Katarzyna Szulik

Dziennikarka z wykształcenia i zamiłowania, specjalizująca się w szeroko pojętej tematyce lifestyle, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia i kulinariów. Wcześniej związana między innymi z Gazetą Wyborczą i serwisami grupy Money.pl, obecnie redaktorka w In Hot Water Company...

Komentarze
chevron-down