Żel antybakteryjny stanowi alternatywę dla mydła, szczególnie kuszącą kiedy brakuje dostępu do wody, np. podczas podróży, wycieczki do lasu, w góry, czy na plaży. Żel antybakteryjny do rąk, twarzy, czy ciała jest łatwy w użyciu i z reguły – ze względu na nieduży rozmiar opakowania – poręczny i praktyczny. Warto jednak zwrócić uwagę na skład produktu, można też spróbować przygotować taki żel samodzielnie.

zel-antybakteryjny

Żel antybakteryjny – jak działa?

Żel antybakteryjny to przydatny środek higieniczny, służący szybkiej dezynfekcji dłoni ale też twarzy. Do jego rozprowadzenia po skórze nie potrzeba wody. Zatem preparat ten stanowi łatwy i szybki sposób na umycie i zdezynfekowanie rąk w sytuacji kiedy brakuje łazienki, w której można byłoby to zrobić. Podczas wycieczek w plener, eskapad rowerowych, pobytu na plaży, czy górskich wędrówek wydaje się, że żel antybakteryjny do rąk jest nieodzowny.

Żel antybakteryjny do twarzy, czy przede wszystkim do dłoni wywodzi swoje antyseptyczne właściwości z jednego składnika, a mianowicie – alkoholu (można go zastąpić naturalnymi komponentami antybakteryjnymi, o czym będzie mowa poniżej). Alkohol – etylowy, bądź benzylowy – pomaga rozprawić się z groźnymi bakteriami, typu E. coli, paciorkowce, gronkowce, ropy błękitnej, itp. w 99 procentach.

Zobacz też: Tonik do twarzy - jak wybrać najlepszy tonik do twarzy?

Żel antybakteryjny – co zawiera?

Wiadomo – im krótsza litania dotycząca składu kosmetyku, tym lepiej.

Żel antybakteryjny do rąk bez wody zawiera, jak już wspomniano, alkohol (który funkcjonuje też tutaj jako konserwant, zatem nie trzeba żeby etykieta składu żelu wydłużała się dodatkowo o parabeny). W warunkach domowych można go zastąpić innymi produktami o działaniu antyseptycznym, jak np. olejek kamforowy, eukaliptusowy oraz z drzewa sandałowego. Oczywiście użycie olejków zamiast alkoholu w składzie sprawia, że produkt staje się bardziej naturalny ale też działanie antybakteryjne może być słabsze.

Żel antybakteryjny do ciała może mieć w składzie także czynniki pielęgnujące, odżywiające i nawilżające, jak witaminy, gliceryna, aloes, pantenol, naturalne zapachy, itp.

Nie powinien za to posiadać elementów szkodliwych dla zdrowia, takich jak często dodawany do żelów antybakteryjnych triclosan. To środek, który wykazuje dużą skuteczność antydrobnoustrojową, jednak podawany na skórę w zbyt dużych dawkach może wpływać na oporność bakterii leczonych antybiotykami oraz niepożądane reakcje alergiczne. Triclosan łączy się też z problemami endokrynologicznymi oraz związanymi z wątrobą.

Czytaj też: Krem z filtrem do twarzy - dobry, lekki, na co dzień

Żel antybakteryjny – rodzaje

Żele antybakteryjne z pewnością można podzielić na bezpieczne do stosowania oraz takie, których skład pozostawia dużo do życzenia i nadmierne używanie ich jest po prostu ryzykowne dla zdrowia.

Żel antybakteryjny do rąk dla dzieci należy z reguły do pierwszej grupy produktów, jest przebadany dermatologicznie, z naturalnymi składnikami, posiadający wymagane ekologiczne atesty.

Na rynku kosmetycznym i aptecznym mogą także występować żele zapachowe (przeważnie zapach pozyskany jest w sposób sztuczny) oraz bezzapachowe, czy też perfumowane naturalnymi olejkami eterycznymi.

Niektóre żele antybakteryjne są zasilane w filtr przeciwsłoneczny, jednak trzeba mieć świadomość, iż przenika on przez skórę.

Zobacz: Płyn do dezynfekcji rąk i ran - czym odkazić? Środki

Żel antybakteryjny – jak zrobić?

Poza gotowymi produktami, które można po prostu kupić, warto zastanowić się nad samodzielnym przygotowaniem żelu antybakteryjnego.

Jak zrobić żel antybakteryjny? Potrzebne będą wymienione wcześniej składniki: eteryczny olejek kamforowy w ilości 5 kropli, taka sama miara eterycznego olejku eukaliptusowego, 15 kropli eterycznego olejku z drzewa sandałowego oraz ¼ szklanki żelu aloesowego. Do żelu aloesowego daje się po kolei wszystkie olejki i dokładnie miesza, a następnie przekłada do przygotowanej uprzednio nie za dużej buteleczki (dobrze żeby nie zajmowała wiele miejsca, wówczas jest bardziej poręczna; można też pokusić się o wykorzystanie pojemniczka z atomizerem).

Zrobienie domowego żelu antybakteryjnego nie jest trudne, nie zajmuje wiele czasu, a jego skład gwarantuje, że preparat będzie naturalny i zdrowy dla skóry.

Żel antybakteryjny a mydło

Porównując te dwa środki czystości: żel antybakteryjny i mydło, pierwsze, co przychodzi do głowy, to różny skład i przeznaczenie. Ponadto, mydło jest przeznaczone stricte do mycia brudnych części ciała, czy spierania zabrudzonych fragmentów tkanin. Podczas gdy żel antybakteryjny działa antyseptycznie.

Odmienny jest także sposób użycia obu produktów: żel antybakteryjny nie potrzebuje wody do tego aby był skuteczny i łatwo rozprowadził się po ciele, natomiast mydło nie nadaje się do stosowania bez wody.

Na co dzień, kiedy nie ma kłopotu z dostępem do bieżącej wody, warto używać mydeł, które nie wysuszają skóry tak jak żele antybakteryjne, zwłaszcza gdy są stosowane przez dłuższy czas.

Czytaj także: Emolienty – czym są te kosmetyki i jak działają?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Katarzyna Parzuchowska
Katarzyna Parzuchowska

Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, blogerka i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem i pasją w tematyce zdrowotnej, w szczególności dotyczącej ciąży, macierzyństwa i parentingu. Prywatnie miłośniczka wycieczek rowerowych i aktywnego wypoczynku...

Komentarze
chevron-down