Sucha skóra to częsty i nieprzyjemny problem. Pęka, łuszczy się, swędzi. Sprawdź, w jaki sposób odpowiednio ją pielęgnować suchą skórę.
Sucha skóra w porównaniu do innych typów skóry wytwarza znacznie mniejszą ilość sebum. W konsekwencji brakuje lipidów, które konieczne są do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia. Sucha skóra charakteryzuje się matowością i szorstkością, po umyciu często napina się i ściąga. Wymaga większej uwagi i szczególnej pielęgnacji.
Czytaj też: Rodzaje cery - sprawdź, jaki masz typ cery
Sucha skóra - przyczyny
U niektórych osób suchość skóry występuje genetycznie. Częściej jednak jest wynikiem działania czynników zewnętrznych – promieniowania UV, zimnego, suchego lub gorącego powietrza, a także niewłaściwej pielęgnacji, czy działania niektórych leków, które zaburzają gospodarkę wodną.
Suchość skóry może być również wynikiem działania hormonów – często z problemem suchej skóry borykają się przyszłe mamy, a także kobiety w okresie menopauzy. Bardzo sucha skóra jest również charakterystyczna dla osób starszych, ponieważ wraz z wiekiem zdolność skóry do produkowania lipidów spada.
Bardzo sucha skóra twarzy – zasady pielęgnacji
Sucha skóra jest trudna w pielęgnacji. Warto jednak o nią dbać, bo jest bardziej skłonna do starzenia się, niż na przykład cera tłusta. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy regularnie stosować kremy nawilżające i natłuszczające (na przykład z mocznikiem, ceramidami, olejami roślinnymi). Latem warto sięgnąć po kosmetyki z filtrem, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Warto również wiedzieć, że zbyt intensywne oczyszczanie, ścieranie i peelingowanie skóry suchej pogarsza jej stan. W codziennej pielęgnacji unikać należy także przemywania twarzy mydłem i chlorowaną wodą.
Czytaj także: Krem nawilżający - jak dobrać krem do cery?
Sucha skóra na nogach – sposoby na swędzące łydki
Sucha skóra na nogach, a szczególnie łydkach, nie wygląda estetycznie. Często objawia się swędzeniem, pieczeniem, a nawet łuszczeniem. Przyczyn może być wiele – długie, gorące kąpiele, depilacja, opalanie, nieodpowiednia pielęgnacja i dieta – to wszystko nie sprzyja skórze na naszych łydkach. Pomóc możemy poprzez regularne złuszczanie naskórka delikatnym preparatem peelingującym i aplikację balsamów lub kremów bogatych w witaminę A, E, olejki (np. jojoba, czy kokosowy), masło shea. Na pewno pomoże również unikanie szorstkiej odzieży.
Zobacz: Pękające pięty – krem na popękane i suche pięty
Sucha skóra głowy – jak sobie z nią radzić?
O problemach z suchą skórą głowy mogą świadczyć objawy takie jak łupież, swędzenie i pojawiające się zaczerwienienia. Leczenie tej przypadłości opiera się na odpowiedniej diecie, nawilżeniu i ochronie. Osoby, które borykają się z tym problemem powinny przestrzegać kilku zasad w codziennej pielęgnacji.
- Warto przede wszystkim zainwestować w nawilżający szampon do suchej skóry głowy, który pozostawi na niej warstwę lipidową i zapobiegnie ucieczce wody z naskórka.
- Włosy należy myć w letniej temperaturze, a kończąc mycie, dokładnie spłukać głowę chłodnym strumieniem.
- Włosy dobrze jest pozostawić do samodzielnego wyschnięcia, bowiem ciepły podmuch suszarki dodatkowo wysusza skórę głowy. Latem można też suszyć włosy chłodnym nawiewem.
Najlepsze efekty uzyska się łącząc odpowiednią pielęgnację ze zdrową dietą. Podstawą leczenia suchej skóry głowy jest dbanie o nawodnienie organizmu, dlatego zaleca się picie 1,5-2 litrów wody dziennie. Dobrym nawykiem jest spożywanie produktów bogatych w zdrowe tłuszcze – warzyw, owoców, oliwy z oliwek, ryb, orzechów i ziaren. Dodatkowo można uzupełnić menu o gotowe suplementy diety zawierające kwasy nienasycone.
Zobacz również: Jak pozbyć się nadmiaru sebum na twarzy?
Sucha skóra u niemowlaka
Sucha skóra u dziecka, które dopiero co przyszło na świat, pojawia się bardzo często i jest naturalną reakcją na zmianę wilgotności otoczenia. Niemowlę wygląda w takim okresie trochę jakby zmieniało skórę na nową – mocno łuszczą się okolice stóp, rączek, zgięcia kolan oraz łokci. Ważne, by w porę rozpoznać tę przypadłość i jak najszybciej rozpocząć odpowiednią pielęgnację, bowiem ucha skóra u noworodka potrzebuje szczególnej uwagi. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci.
Podstawą będzie tutaj krem intensywnie nawilżający – pozbawiony substancji zapachowych i alergenów, który nie wywoła podrażnień. Mając niemowlę w domu, warto zainwestować również w nawilżacz powietrza, który zapobiegnie wysuszeniu skóry i błon śluzowych maluszka, zwłaszcza w okresie grzewczym. Jeżeli problemy ze skórą niemowlęcia utrzymują się, zasięgnij porady pediatry.
Sprawdź: Pękające naczynka - pielęgnacja cery naczynkowej