Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jedno szybciej zacznie chodzić, a inne mówić, dlatego jeśli maluch kończy właśnie roczek, ale nadal nie wychodzi z wózka podczas spacerów i nie korzysta z nocnika, nie ma powodów do niepokoju. Czego w takim razie uczyć roczne dziecko i dlaczego nie warto robić niczego na siłę?

roczne-dziecko

Co może jeść roczne dziecko?

Zacznijmy od żywienia. Jadłospis roczniaka wygląda bardzo podobnie do menu dorosłego człowieka. Posiłki muszą być odpowiednio zbilansowane, aby dostarczyć maluszkowi niezbędnych składników odżywczych. Białka, tłuszcze i węglowodany należy podawać w odpowiednich proporcjach. Ważne są również stałe pory karmienia, bowiem pomagają one w wypracowaniu odpowiedniego tempa metabolizmu dziecka.

Ciekawość świata właściwa dla maluszka w tym wieku może pomóc rodzicom w zaszczepieniu w nim zdrowych nawyków żywieniowych i zachęceniu go do jedzenia kolorowych warzyw i owoców. Roczniak powinien jeść 5 posiłków dziennie, zgodnie z zasadą „lepiej częściej i mniej niż rzadziej i więcej”. Ten sposób ułatwi także urozmaicić dietę dziecka.

Co potrafi roczne dziecko?

Dziecko, które skończyło 12 miesięcy zwykle umie już wkładać jedne rzeczy w drugie i je wyciągać. Taką umiejętność buduje się zwłaszcza z pomocą zabawkowych sorterów, w których maluszki umieszczają klocki o różnych kształtach w odpowiednich otworach.

Rok to dla dziecka z reguły okres, w którym zaczyna ono pokazywać wiele rzeczy palcem. To znak, że rozpoznaje obiekty i próbuje je zidentyfikować. Roczniak cały czas rozwija swoje myślenie dedukcyjne i zaczyna uczyć się wykonywania pewnych działań w określonej kolejności. Większość dzieci po ukończeniu 12. miesiąca życia potrafi wymówić dwa lub trzy słowa złożone z tej samej sylaby, np. „mama”, „tata” czy „baba”. Nie jest to jednak reguła, a niektóre dzieci swoje pierwsze słowa wymawiają pół roku później. Co ciekawe, zwykle wcześniej mówić zaczynają dziewczynki.

Co powinno umieć roczne dziecko?

Jeśli dziecko dopiero wstało o własnych siłach i nie wygląda na to żeby za chwilę miało zacząć stawiać pierwsze kroki, nie denerwujmy się. Choć niektóre roczniaki potrafią już chodzić same, większość dzieci czeka na to do 13. miesiąca życia, a niektóre nawet do skończenia 1,5 roku. Dajmy dziecku czas – niech zacznie chodzić wtedy, kiedy faktycznie będzie na to gotowe.

Podobnie sprawa wygląda z korzystaniem z nocnika. Warto mówić maluszkowi do czego służy nocnik, jeśli jednak zobaczymy, że kompletnie nie jest on tym zainteresowany, dajmy mu chwilę i wróćmy do tego tematu za jakiś czas. Zastanówmy się też, co nowego my możemy zrobić dla naszej pociechy. Jedną z takich rzeczy niech będzie kąpiel w dużej wannie, np. ze stateczkami, zabawkami czy foremkami do przelewania wody.

Roczne dziecko a otoczenie

Roczne dziecko zaczyna wykazywać zainteresowanie innymi maluchami, nie potrafi jednak wziąć udziału we wspólnej zabawie. W tym wieku dzieci bawią się raczej obok siebie i próbują się nawzajem naśladować, nie rozumieją jednak na czym polega prawdziwie wspólna zabawa. Nie znają także znaczenia słów „moje” i „twoje”, co może być przyczyną konfliktów w przysłowiowej piaskownicy. Roczniak będzie bowiem chciał bawić się wszystkimi zabawkami, które znajdą się w zasięgu jego ręki. To dobra okazja do nauczenia dziecka dzielenia się czy czekania na swoją kolej. Warto zatem stwarzać mu okazje do interakcji z rówieśnikami.

Zabawy z rocznym dzieckiem

Dobrym pomysłem na zabawkę dla rocznego dziecka są duże klocki do budowania. Przez to, że dzieci w tym wieku chętnie naśladują dorosłych, warto zaopatrzyć się także w zabawkowy telefon, drewniane naczynia kuchenne czy pluszowe warzywa, aby dziecko mogło na swój sposób uczestniczyć
w domowym życiu.

Ukończenie roku to także doskonały moment na krótkie codzienne czytanki. Nie musimy czytać słowo w słowo tego, co znajdziemy w książeczce – opowiadajmy, co widzimy na poszczególnych obrazkach i wyrabiajmy tym samym w dziecku zainteresowanie książkami. Warto wiedzieć, że roczniak nabiera coraz większej świadomości własnego ciała, dlatego dobrą zabawą będzie również gra oparta na zadawaniu pytań, np. „Gdzie jest nosek?”, „Gdzie jest uszko?”. Tym sposobem nauczymy maluszka nowych słów i budowy ludzkiego ciała.

Ile waży roczne dziecko?

Jak usypiać roczne dziecko? Dlaczego roczne dziecko nie mówi? Na takie pytania nie ma jedynych słusznych odpowiedzi. Waga dziecka i wzrost zależą przede wszystkim od parametrów urodzeniowych dziecka, a to, czy są one prawidłowe, oceni lekarz. Można również sprawdzić to samodzielnie na siatce centylowej. Rodzice, którzy mają pierwsze dziecko często zadają sobie całą masę innych pytań, na które nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Kwestia usypiania, podobnie jak wiele jej podobnych, jest bardzo indywidualna. Dzieci, tak jak dorośli, różnią się między sobą i mają swoje preferencje. Jedne będą wolały układać wieże z klocków, a inne przeglądać książeczki. Najważniejsze to umożliwić im odnalezienie swoich ulubionych zajęć.

Zobacz także:

Autor: Olga Szymkowiak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down