Puder dla niemowląt służy do pielęgnacji pupy i okolic intymnych. Stosowany jest do osuszania skóry. Zmniejsza też tarcie fałdów skórnych oraz łagodzi podrażnienia. Jeśli ma tyle zalet, co powoduje, że jest coraz mniej chętnie używany? Dlaczego ustępuje miejsca kremom i maściom o podobnym zastosowaniu?
Po co puder dla niemowląt?
Puder dla niemowląt, inaczej zwany zasypką, służy do osuszania skóry w miejscach szczególnie wrażliwych na zawilgocenie i odparzenie. U małych dzieci są to przede wszystkim te powierzchnie ciała, które skrywa pieluszka – okolice pupy i krocza. Skóra w tych miejscach jest mocno pofałdowana, co dodatkowo sprzyja gromadzeniu się wilgoci i utrzymywaniu podwyższonej ciepłoty. Dodatkowo należy pamiętać, że skóra malucha jest nawet do 10 razy bardziej delikatna, niż u dorosłego człowieka, inaczej też reaguje na wilgoć oraz zagrożenie ze strony drobnoustrojów. To wszystko sprawia, że o skórę dziecka należy dbać w sposób wyjątkowy. Jednym z kosmetyków używanych do jej codziennej pielęgnacji jest puder dla niemowląt. Czy środek ten wart jest polecenia?
Jak stosować puder dla niemowląt?
Puder dla niemowląt ma formę zasypki. Należy go stosować w czasie każdej zmiany pieluszki, a więc co 2-3 godziny, a także po każdej defekacji. W sumie więc puder może być w użyciu nawet kilkanaście razy dziennie. Pamiętać należy, że regularne przewijanie dziecka jest podstawą utrzymania higieny, zaniechania w tym względzie mogą szybko doprowadzić do powstania odparzeń, a nawet infekcji układu moczowo-płciowego.
Pudrując pupę dziecka należy uważać na pylenie. Na skutek nieumiejętnego pudrowania dziecka, drobiny zawartego w zasypce talku unoszą się w powietrzu i mogą wnikać do dróg oddechowych malucha. Aby ograniczyć ryzyko, można zastosować jeden ze sprawdzonych sposobów, na przykład aplikację zasypki nie bezpośrednio na skórę dziecka, lecz na świeżą pieluchę, która jest przygotowana do założenia.
Pamiętać też trzeba, że niedokładne oczyszczanie okolicy intymnych w czasie zmiany pieluszki może prowadzić do zalegania resztek talku między fałdami skóry. Wiele osób uważa wręcz, że ze względu na budowę anatomiczną, puder nie nadaje się w ogóle do pielęgnacji dziewczynek.
Puder dla niemowląt – z talkiem czy bez?
Dostępne na rynku pudry dla niemowląt zawierają takie składniki, jak:
- talk,
- alantoina,
- linalol,
- rumianek,
- oliwa,
- olej słonecznikowy,
- olejek jojoba,
- wyciąg z migdałów,
- ekstrakt z nagietka,
- skrobia kukurydziana,
- tlenek cynku i wiele innych.
Należy przy tym pamiętać, że wybrać możemy kosmetyk zarówno z zawartością talku, jak i bez niego. Jest to substancja, która wywołuje najwięcej kontrowersji. To minerał, który z jednej strony minimalizuje tarcie, łagodzi podrażnienia i osusza, z drugiej jednak, używany w nadmiarze, prowadzi do zatykania porów, zaburzając naturalny proces oddychania skóry.
Dodatkowo w ostatnim czasie talk zyskał złą sławę na skutek pogłosek (rozpowszechnianych w mediach i na forach internetowych) o swoim rzekomo rakotwórczym działaniu. Jak dotąd rewelacji tych nie potwierdziły żadne badania naukowe, a trzeba wiedzieć, że talk w kosmetyce stosowany jest od przełomu XIX i XX wieku.
Puder dla niemowląt, krem czy krochmal?
Na rynku kosmetycznym dużą rolę w kształtowaniu opinii odgrywają działania marketingowe poszczególnych producentów, stąd rozmaite opinie na temat skuteczności, zasadności, zalet oraz wad stosowania pudru dla niemowląt. Coraz powszechniej jednak uważa się, że wszelkiego rodzaju zasypki powinny odejść do lamusa. Już teraz zresztą wielu rodziców zdecydowanie preferuje kremy i maści do pielęgnacji pupy i miejsc intymnych, które są wygodniejsze w użyciu i nie posiadają wymienionych wyżej wad talku.
Oprócz tego w zastosowaniu są jeszcze naturalne metody pielęgnacji – w tym kontekście wymienić można przede wszystkim krochmal czyli skrobię ziemniaczaną), który ma opinię bezpiecznego, skutecznego a w dodatku bardzo taniego środka zaradczego.
Puder dla niemowląt do twarzy
Co ciekawe, puder dla niemowląt znalazł jeszcze jedno zastosowanie – używany jest do twarzy. Bynajmniej nie dziecięcej, lecz matczynej, czy szerzej rzecz ujmując – kobiecej. Wykorzystywany jest między innymi jako kosmetyk matujący, nakładany na podkład. Wiele kobiet przekonuje, że w tej roli sprawdza się idealnie, lepiej nawet niż profesjonalne pudry do makijażu. A kosztuje zaledwie kilka złotych. Jedyny mankament, to nieco zbyt jasny odcień, który jednakże z upływem minut staje się coraz bardziej naturalny. Co więcej, puder dla niemowląt testowany jest też w roli innych kosmetyków dla dorosłych, na przykład jako suchy szampon do włosów.
Autor: Piotr Brzózka
Zobacz też:
- Jaki wybrać płyn do kąpieli dla dziecka
- Mydła, płyny i żele do kąpieli dla dziecka
- Oliwka dla dzieci - zastosowanie w pielęgnacji
Źródła:
- Anna Wilmont, Anna Doboszyńska, Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatr Med Rodz 2012, 8
- Magdalena Łosik: Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt, Postępy Neonatologii, 2018; 24(2)