Plastry na blizny stosuje się na uszkodzoną skórę po skaleczeniu, oparzeniu czy zabiegu chirurgicznym. Blizna powstała po uszkodzeniu skóry niestety zostaje na zawsze, ale dzięki plastrom na blizny może być znacznie mniej widoczna. Jakie są rodzaje plastrów na blizny, kiedy ich używać oraz jakie dają efekty?
Plastry na blizny - kiedy używać?
Blizna to zmiana na skórze powstała na skutek uszkodzenia skóry właściwej. Ubytek skóry właściwej w procesie gojenia zostaje zastąpiony tkanką łączną. Jeśli ilość tkanki łącznej jest większa niż ubytek skóry właściwej, wtedy blizna jest nazywana przerostową. Jeśli natomiast tanki łącznej jest mniej, blizna ma charakter zanikowy.
Blizny można także podzielić ze względu na ich pochodzenie. Wyróżnia się wtedy blizny pooperacyjne, po cesarskim cięciu i pooparzeniowe. Zgodnie z wymienioną klasyfikacją blizn, producenci plastrów stworzyli plastry na blizny pooperacyjne, plastry na blizny po cesarce oraz plastry silikonowe na blizny po oparzeniu.
Kiedy ich używać? Zaraz po wygojeniu się rany. Wtedy skóra najbardziej wymaga pielęgnacji - trzeba jej zapewnić odpowiednie nawilżenie. Można to zrobić za pomocą plastrów na blizny, które nie tylko chronią zmianę skórną przed utratą wilgoci, ale też przed działaniem czynników zewnętrznych, na przykład przed promieniowaniem słonecznym, które sprzyja powstawaniu przerostów skórnych.
Czytaj też: Maść na blizny - jaki krem na blizny po trądziku i operacji wybrać?
Plastry na blizny po cesarce
Szacuje się, że około 40 procent porodów w Polsce odbywa się przez cesarskie cięcie. Blizna po operacji cesarskiego cięcia jest dość duża, ma około 15 centymetrów. Kobiety, które przeszły zabieg cesarskiego cięcia, po powrocie do domu ze szpitala rozpoczynają walkę o to, by blizna nad wzgórkiem łonowym była jak najmniejsza. Jak to zrobić skutecznie? Z pomocą przychodzą plastry na blizny po cesarce. Plastry na bliznę po cesarskim cięciu są najczęściej wykonane z silikonu, który pomaga rozjaśnić bliznę oraz niweluje powstałe na niej wypukłości.
Plastry silikonowe na blizny po przyklejeniu podnoszą temperaturę skóry, prawie o 2 stopnie, przez co wzrasta aktywność kolagenazy odpowiedzialnej za regenerację tkanek. Kolagenaza zmniejsza produkcję kolagenu w procesie gojenia się rany, który przyczynia się do przerostu blizny. Dodatkowo silikonowe plastry na blizny utrzymują wilgotne środowisko wokół rany co odpowiednio nawilża skórę oraz przyspiesza proces gojenia. Plastry na blizny po cesarce można zacząć stosować zaraz po zagojeniu rany - z rany nie może się sączyć. Producenci zalecają zmianę plastra co 3-5 dni.
Czytaj też: Plastry - na odciski, rany, oczyszczające. Rodzaje plastrów
Plastry na blizny pooperacyjne
Coraz więcej lekarzy chirurgów poleca swoim pacjentom stosowanie plastrów na blizny pooperacyjne, a w aptekach i drogeriach pojawia się coraz więcej plastrów na blizny. Większość tego typu plastrów to silikonowe plastry na blizny, ale można także znaleźć produkty opisane jako plastry żelowe na blizny oraz plastry kolagenowe na blizny - generalnie w środku znajdziemy ten sam produkt.
Plastry na blizny pooperacyjne powinno się stosować zaraz po zagojeniu się rany, najczęściej po zdjęciu lub rozpuszczeniu się szwów. Plastry na blizny pooperacyjne są wygodniejsze w stosowaniu od popularnych żelów na blizny.
Można je przykleić niemal w każdym miejscu, choć są szczególnie polecane do blizn na płaskich powierzchniach ciała, na przykład na klatce piersiowej po zabiegu kardiologicznym. Plastry silikonowe na blizny są elastyczne przez co pacjent nie ma uczucia ściągnięcia skóry. Plastry nie tylko chronią ubranie przed zabrudzeniem, ale także w większym stopniu zabezpieczają ranę przed bakteriami i innymi czynnikami zewnętrznymi oraz nie zaczepiają się o odzież.
Dodatkowo plastry na blizny nie tylko przyspieszają regenerację skóry, ale też zmniejszają dolegliwości bólowe i swędzenie skóry. Efekt działania plastrów na blizny pooperacyjne jest taki sam jak w przypadku blizn po cesarskim cięciu - zmiana skórna staje się jaśniejsza i wygładzona. W przypadku świeżej rany plastry na blizny powinno się stosować przez około 3 miesiące, jeśli natomiast blizna jest starsza, zaleca się używanie plastrów przez minimum pół roku.
Czytaj także: Kinesiotaping – plastry i taśmy – jak naklejać?
Plastry silikonowe na blizny po oparzeniu
Blizny po oparzeniu wyglądają zupełnie inaczej niż blizny pooperacyjne i uchodzą za najtrudniejsze w leczeniu. Blizny oparzeniowe mogą bowiem powstać pod wpływem wysokiej temperatury, promieniowania, ale także na skutek substancji chemicznych. Blizna po oparzeniu może mieć nierówną strukturę, przybierać wiele barw, bywa bardzo twarda oraz może być jednocześnie blizną zanikową i przerostową. Tego rodzaju blizny uchodzą za najbardziej szpecące, dlatego plastry na blizny są szczególnie polecane na zmiany skórne powstałe w wyniku poparzenia.
Sprawdź też: Plastry rozgrzewające – kiedy stosować? Działanie