Olejek łopianowy pozyskuje się z korzenia łopianu większego - rośliny uznawanej w Polsce za chwast. Stosowany regularnie na włosy pobudza je do wzrostu oraz zapobiega ich wypadaniu. Jakie jeszcze ma olejek łopianowy właściwości? Jak go stosować?

olejek łopianowy

Olejek łopianowy - jak się go pozyskuje?

Olejek łopianowy to ekstrakt z korzenia łopianu większego - rośliny z rodziny astrowatych uznawanej w Polsce za chwast. Łopian większy rośnie dziko w całej Polsce, zwłaszcza przy drogach, na brzegach rzek i w podmokłych zaroślach. Można go spotkać niemal w całej Europie, Chinach, Japonii, na Kaukazie, Syberii, w Himalajach.

Korzeń łopianu, podobnie jak łodygi, jest jadalny. W Chinach i Japonii jest uprawiany jako warzywo. Korzenie łopianu wykopuje się jesienią po pierwszym roku wegetacji, zanim pojawią się łodygi, lub wiosną po dwóch latach wegetacji. Z korzeni łopianu pozyskuje się olejek łopianowy o wielu cennych właściwościach. Dostępny w aptekach i sklepach zielarskich olejek łopianowy jest często mieszany z innymi olejami lub wzbogacony ekstraktami roślinnymi, dlatego najczęściej można spotkać:

  • olejek łopianowy z czerwoną papryką,
  • olejek łopianowy ze skrzypem polnym,
  • olejek łopianowy z olejkiem arganowym,
  • olejek łopianowy z ziołami.

Czytaj więcej: Łopian (korzeń łopianu) - właściwości lecznicze, działanie

Olejek łopianowy - właściwości

Olejek łopianowy zawiera m.in.:

  • witaminę C,
  • siarkę,
  • fosfor,
  • saponiny,
  • glikozydy,
  • fitosterole oraz
  • inulinę.

 

Wymienione składniki olejku łopianowego sprawiają, że wykazuje on działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Olejek łopianowy stosowany wewnętrznie działa moczopędnie, wspomaga wydzielanie potu i śluzu, a przy tym zmniejsza wydzielanie soku żółciowego. Ze względu na wymienione właściwości, olejek łopianowy jest polecany na dolegliwości trawienne, zapalenie wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg moczowych. Inulina natomiast obniża poziom złego cholesterolu i jednocześnie obniża poziom cukru we krwi.

Olejek łopianowy można także stosować zewnętrznie, gdyż ma zbawienny wpływ na skórę i włosy. Powinny go stosować zwłaszcza osoby o cerze trądzikowej, łojotokowej, gdyż zawarta w nim siarka złuszcza naskórek i przyspiesza jego regenerację, a witamina C, która jest przeciwutleniaczem, pozwala zachować skórze młody wygląd. Również osoby walczące z łojotokiem skóry głowy, łupieżem oraz wypadaniem włosów powinny wcierać olejek łopianowy w skórę głowy. Znajdująca się w nim siarka wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, a dodatkowo łagodzi świąd i likwiduje łupież. Olejek łopianowy pomaga także zmniejszyć dolegliwości skórne w przebiegu takich chorób jak: łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry, grzybica.

Olejek łopianowy do włosów

Mimo wielu drogocennych właściwości, olejek łopianowy jest przede wszystkim wykorzystywany w produkcji kosmetyków do włosów. Stał się składnikiem szamponów, odżywek i masek do włosów. Regularne stosowanie kosmetyków do pielęgnacji włosów z olejkiem łopianowym wzmacnia cebulki włosów i zapobiega ich wypadaniu.

Poleca się także kosmetyki z olejkiem łopianowym na porost włosów, gdyż zawarta w nim siarka pobudza włosy do wzrostu. Osoby walczące z łupieżem również powinny szukać olejku łopianowego w składzie szamponów do włosów czy innych kosmetyków. Siarka bowiem nie tylko złagodzi świąd skóry głowy, ale także pomoże zlikwidować grzyby odpowiedzialne za rozwój łupieżu. W drogeriach oraz aptekach można też znaleźć czysty olejek łopianowy lub olejek wzbogacony innymi ekstraktami roślinnymi.

Przykładowo, olejek łopianowy z czerwoną papryką pobudza mikrokrążenie w cebulkach włosów, a to sprawia, że wchłaniają one większą ilość składników odżywczych. Olejek łopianowy z czerwoną papryką dobrze jest delikatnie podgrzać, a następnie wetrzeć w skórę głowy na około pół godziny, po czym umyć głowę szamponem.

Olejek łopianowy ze skrzypem polnym to produkt przeznaczony przede wszystkim do włosów wypadających. Skrzyp polny zawiera bowiem dużą ilość krzemu, który zapobiega wypadaniu włosów, a dodatkowo zatrzymuje wilgoć we włosach i przeciwdziała łupieżowi. To jednak nie wszystko. Olejek łopianowy ze skrzypem polnym spowalnia też siwienie włosów, zapobiega rozdwajaniu się końcówek, a także sprawia, że włosy są mniej łamliwe.

Olejek łopianowy z olejkiem arganowym to produkt odbudowujący i regenerujący do włosów. Olejek łopianowy ma za zadanie wzmocnić włosy i przyspieszyć ich wzrost, a olejek arganowy - nawilżyć pasma, wygładzić i nadać im blasku. Olejek łopianowy dobrze jest wetrzeć dokładnie w skórę głowy oraz włosy i pozostawić na minimum pół godziny, a następnie umyć głowę i włosy szamponem. Zabieg olejowania włosów powinno się przeprowadzać dwa razy w tygodniu.

Czytaj także: Tabletki na włosy - jak wzmocnić włosy?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down