Osoby narażone na urazy stawów często sięgają po różnego rodzaju preparaty na stawy. Wybór tego rodzaju leków jest ogromny, a w sprzedaży znajdują się zarówno suplementy diety, jak i maści. Co wybrać na stawy?
Jak wzmocnić stawy?
Choroby stawów zaliczamy do schorzeń reumatycznych, z powodu których cierpi ponad 7 milionów Polaków. Bóle stawów i mięśni częściej odczuwają osoby otyłe oraz prowadzące siedzący tryb życia. Często wystarczą jednak drobne zmiany, aby poprawić kondycję naszych stawów i zadbać o nie w odpowiedni sposób. Przede wszystkim pamiętajmy o aktywności fizycznej, przy czym na stawy najlepiej działa pływanie oraz wszelkiego rodzaju ćwiczenia w wodzie.
Pomoże także wygodne obuwie, dieta bogata w owoce o dużej zawartości witaminy C i pełne kolagenu galaretki, a także odpowiednie dopasowanie mebli w zależności od naszego wzrostu i wykonywanej pracy. Wspomóc możemy się także różnego rodzaju suplementami diety.
Zobacz: Maść przeciwbólowa - przeciwzapalna, na stawy
Suplementy na stawy
Tabletki na stawy zwykle zawierają kolagen, glukozaminę, kwas hialuronowy czy chondroitynę. Są to składniki odżywcze budujące chrząstkę stawów. Kolagen (typu II) zawiera duże ilości proliny i glicyny – substancji odpowiadających za wytrzymałość struktur kolagenowych chrząstki.
Glukozamina i chondroityna uczestniczą w tworzeniu proteoglikanów, czyli bardzo ważnych składników tkanki łącznej. Kwas hialuronowy natomiast jest najważniejszym składnikiem płynu maziowego w stawach – wszystko dzięki właściwościom poślizgowym oraz wiązaniu wody. Suplementy diety na stawy są polecane zwłaszcza osobom narażonym na przeciążenia stawów oraz seniorom, którzy potrzebują odżywienia tkanki chrzęstnej.
Lek na stawy
Jeśli problemy ze stawami są wyjątkowo dokuczliwe, przede wszystkim warto wybrać się do lekarza. Po rozpoznaniu przyczyny zapisze on odpowiedni lek na stawy na receptę. Pamiętajmy, że bóle stawów i mięśni mogą być objawem wielu chorób – nie tylko układu mięśniowego czy kostno-stawowego, ale też schorzeń układu nerwowego i chorób ogólnoustrojowych. Długo utrzymujących się dolegliwości nie można zatem lekceważyć.
Sprawdź też: Maść z kasztanowca – właściwości. Na żylaki i hemoroidy
Maść na stawy
W przypadku stłuczeń czy obrzęków stawowych warto zaopatrzyć się w specjalną maść na ból stawów. Zadziała ona przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, a także uśmierzy ból. Niektóre tego rodzaju preparaty dodatkowo posiadają działanie chłodzące lub rozgrzewające.
Stosuje się je miejscowo przy bólach mięśni i stawów, choć dobrze sprawdzają się również u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, urazem tkanek miękkich, a także w stanach pourazowych ścięgien, stawów i pochewek ścięgnistych. Po maści na stawy często sięgają także sportowcy, którzy używają ich do masażu po wyczerpujących treningach.
Witaminy na stawy
Dieta na stawy powinna być przede wszystkim urozmaicona. Nie może w niej zabraknąć nabiału, który jest doskonałym źródłem białka - budulca chrząstki stawowej. Pamiętajmy zatem o spożywaniu twarogu, kefirów, maślanek oraz jogurtów naturalnych. Niezbędny jest także błonnik oraz witaminy z grupy B, których dostarczą nam:
- pełnoziarniste pieczywo,
- makarony razowe,
- niełuskany ryż,
- warzywa strączkowe.
Ruchomość stawów poprawią kwasy omega-3 zawarte w rybach morskich. Należą do nich m.in. makrela, halibut, śledź czy flądra. Zadbać warto również o odpowiednią ilość witaminy C i antyoksydantów w diecie. Jedzmy zatem cytrusy, marchew, kapustę, buraki, kiełki i żurawinę. Jednocześnie unikajmy zbyt dużych ilości cukru, czerwonego mięsa i żywności wysoko przetworzonej. Nie przesadzajmy również z alkoholem, mocną kawą i herbatą.
Czytaj też: Maść żywokostowa – na stawy, żylaki. Właściwości
Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego.