Klej do protez pomaga w przypadku problemów z dopasowaniem uzupełnienia protetycznego. Zapobiega wypadaniu i przesuwaniu się protezy, a tym samym chroni przed stresem oraz bolesnymi uszkodzeniami w jamie ustnej. Klej do protez jest bezpieczny dla użytkownika i mocuje uzupełnienie protetyczne nawet na cały dzień. Jak stosować krem do protez?
Uzupełnienie protetyczne, które nie ma odpowiedniego oparcia bardzo często powoduje bolesne otarcia, stany zapalne, przerost błony śluzowej, a przede wszystkim ogólny dyskomfort. Protezę całościową lub częściową można przymocować do dziąsła poprzez klej do protez.
Zobacz: Pasta wybielająca – najlepsza pasta wybielająca zęby
Krem do protez – działanie
Klej do protez dostępny jest w postaci kremu, żelu bądź proszku. Jest to specjalny rodzaj spoiwa, który tworząc miękką warstwę między dziąsłem a uzupełnieniem protetycznym zapobiega jego przesuwaniu.
Krem do protez jest szczególnie potrzebny jeśli dochodzi do zaniku kości, na której
w normalnych warunkach odpowiednio utrzymuje się dopasowana proteza.
Dobrze dobrany klej do protez zębowych nie powoduje żadnych podrażnień. Jeśli jednak wystąpią po konsultacji ze specjalistą należy wybrać inny rodzaj specyfiku.
Czy wiesz: Pasta z fluorem czy bez?
Klej do protez – jak stosować?
Stosowanie kleju do protez należy rozpocząć od starannej higieny jamy ustnej oraz protezy. Do dokładnym oczyszczeniu należy nałożyć na uzupełnienie protetyczne klej protetyczny (ilość i sposób aplikacji powinny być wskazane przez producenta). Ważne, by nie przesadzić z ilością, gdyż klej nie może dostać się na krawędź protezy.
Następnie należy włożyć protezę w odpowiednie miejsce, docisnąć i odczekać około 10 sekund. Nie można zwlekać z tym krokiem, gdyż klej szybko zasycha.
Po połączeniu się ze śliną klej pęcznienie i układa adekwatnie do zgryzu. Po aplikacji trzeba szczelnie zamknąć tubkę, aby nie dopuścić do wyschnięcia kleju.
Przeczytaj: Paradontoza - leczenie domowe, przyczyny, objawy
Klej do protez – jaki wybrać?
Na rynku dostępne są kleje do protez w różnych postaciach. Właściwą dla siebie konsystencję warto przedyskutować ze specjalistą lub samodzielnie wypróbować i wybrać odpowiednią.
Protezę można zamocować za pomocą rónych produktów.
- Krem do protez – wskazaną przez producenta ilość produktu nakłada się bezpośrednio na protezę. Kremy mają różną trwałość, lecz zazwyczaj są to produkty, które utrzymują uzupełnienie protetyczne przez wiele godzin.
- Proszek do mocowania protez – proszek zaaplikowany na protezę po włożeniu do jamy ustnej i reakcji ze śliną pęcznieje tworząc warstwę spajającą uzupełnienie protetyczne z dziąsłem.
- Żel do protez – działa na takiej samej zasadzie jak krem do protez.
Klej do protez – jak długo trzyma?
Producenci prześcigają się w opracowywaniu formuł o jak najdłuższym działaniu. Jakość kleju, a co za tym idzie jego trwałość zależna jest od producenta. Dostępne są spoiwa, które utrzymują protezę nawet do 12 godzin. Jednak najczęściej jest to około 6-10 godzin.
Trwałość kleju uwarunkowana jest również poprawną aplikacją i rodzajem spożywanych pokarmów. Te, których rozdrobnienie wymaga większej siły będą osłabiały trwałość spoiwa.
Należy pamiętać, aby każdego dnia dokładnie czyścić uzupełnienie protetyczne oraz jamę ustną. Resztki pokarmów oraz pozostałości kleju będą utrudniały kolejną aplikację i mogą powodować powstawanie stanów zapalnych.
Dowiedz się: Leczenie próchnicy zęba - jak pozbyć się próchnicy?
Jak usunąć klej do protez?
Bardzo ważne jest, aby zdejmować protezę zębową na kilka godzin w dzień (jeśli jest to możliwe), a także na noc. W przeciwnym razie może to powodować:
- gromadzenie się bakterii,
- otarcia,
- afty,
- stany zapalne,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- dyskomfort.
Wyjmowanie protezy wymaga usunięcia kleju do protez. Aby wyjąć przyklejone uzupełnienie protetyczne należy nabrać w usta ciepłej wody i zatrzymać na chwilę w ustach. Po wypluciu można delikatnie poruszać za protezę – powinna dać się delikatnie usunąć. Jeśli nie należy powtórzyć płukanie ust ciepłą wodą.
Pozostałości kleju z dziąseł oraz protezy trzeba usunąć wacikiem nasączonym wodą przegotowaną lub jadalnym olejem. Nie wolno pomijać tego kroku.
Poznaj: Zapalenie dziąseł - leki bez recepty, leczenie, objawy
Klej do protez częściowych – czy jest potrzebny?
Prawidłowo dopasowane uzupełnienie protetyczne nie wymaga stosowania kleju, gdyż jest odpowiednio osadzone na dziąśle. Jednak w przypadku zaniku kości w jamie ustnej jest to znacznie utrudnione. Ponadto przedłużający się proces adaptacyjny również może wymagać zastosowania dodatkowego spoiwa.
Zarówno w przypadku protez całościowych, jak i częściowych może być niezbędne użycie mocującego kremu. Klej do protez częściowych powinien być tak samo trwały jak krem do protez całościowych, a jego zasada działania i stosowania jest taka sama.
Czy doskwiera ci: Nadwrażliwość zębów - jak walczyć́ z tą dolegliwością̨?
Klej do protez – czy jest szkodliwy?
Dobry klej do protez nie może być szkodliwy ani dla użytkownika ani dla protezy – nie wchodzi z nią w żadne reakcje chemiczne.
Dostępne na rynku kremy do protez składają się z naturalnych składników pęczniejących pod wpływem śliny. Najczęściej jest to skrobia lub naturalna guma (karaya). Substancje te zwiększają swoją objętość nawet o 100% pod wpływem płynów, dlatego tak ważna jest odpowiednia aplikacja, zgodna z zaleceniami producenta lub protetyka.
W trakcie użytkowania może dochodzić do połykania niewielkich ilości spoiwa, jednak jest to całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Aby wykluczyć jakiekolwiek ryzyko szkodliwości stosowania kleju, należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i uzupełnienia protetycznego.
Czytaj także: Płyn do dezynfekcji rąk i ran - czym odkazić? Środki
Autor: Dominika Rusek