Gdy dokucza niestrawność lub przejedzenie, warto sięgnąć po zioła – na przykład w formie herbaty. Jaka będzie najlepsza herbata na trawienie?

herbata-na-trawienie

Herbata na trawienie

Świąteczne przejedzenie, weekendowa impreza pełna niezdrowych przekąsek czy hamburger z frytkami zjedzony w restauracji, mogą poskutkować kłopotami z trawieniem. Na szczęście objawy takie, jak: ból brzucha, uczucie przepełnionego żołądka i ociężałość można złagodzić domowymi sposobami. Jednym z nich jest wypicie ziołowej herbaty. Odpowiednio dobrana kompozycja ziół wspomoże pracę jelit i usprawni proces trawienia, co pozwoli odzyskać dobre samopoczucie.

Jaka herbata na trawienie?

W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy duży wybór gotowych mieszanek ziołowych na trawienie. Zawierają one m.in.:

  • pobudzający wydzielanie soku żołądkowego kminek,
  • kurkumę, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych.

W wielu herbatach na trawienie znajduje się także owoc kolendry, który nie dopuszcza do pojawienia się nadmiaru gazów w przewodzie pokarmowym. Ziołowe mieszanki bardzo często zawierają miętę pieprzową, która jest remedium na skurcze brzucha i żołądka, zaburzenia trawienia oraz niestrawność.

Mięta na trawienie przyczynia się do wzmożonego wytwarzania soków żołądkowych, przez co pokarmy zostają znacznie szybciej strawione i wchłonięte. Warto pamiętać, że w przypadku problemów z trawieniem zaleca się picie dwóch litrów płynów dziennie – oprócz ziołowych herbatek warto sięgnąć także po niegazowaną wodę mineralną.

Najlepsza herbata na trawienie

Na niestrawność i przejedzenie pomoże napar z rumianku. Ułatwi on trawienie i przepływ żółci, zadziała przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka i wspomoże pracę wątroby. Dzięki właściwościom rozkurczowym dobrze sprawdzi się również przy wzdęciach.

Co ciekawe, rumianek działa również wyciszająco, będzie więc także dobrym rozwiązaniem na skołatane nerwy. Przygotowując herbatę na trawienie, do łyżeczki suszonych kwiatów rumianku można dodać także łyżeczkę ziela męczennicy. Po 20 minutach zaparzania zioła odcedzamy, doprawiamy miodem lub domowym sokiem z malin i wypijamy.

Zielona herbata na trawienie

Zbawienny wpływ na niestrawność wywrze także zielona herbata. Oczyści ona organizm z toksyn i przyspieszy metabolizm, a zawarte w niej aminokwasy pomogą w szybszym strawieniu zjedzonych tłuszczów.

Warto wiedzieć, że zieloną herbatę należy parzyć przez około 1,5 minuty. Parzenie dłuższe niż 2 minuty powoduje, że napar ma gorzki smak. Woda, którą zalewamy herbatę powinna mieć temperaturę około 70 stopni Celsjusza – po zagotowaniu wystarczy odczekać 3-4 minuty i dopiero wtedy zalać herbatę. Jeśli nie mamy pod ręką zielonej herbaty, możemy sięgnąć po czarną – ważne jednak, by była gorąca. Gdy pierwsze objawy niestrawności ustąpią, warto wypić kubek herbaty czerwonej, która jest znana ze swoich zdolności do przyspieszania przemiany materii.

Herbata na trawienie i odchudzanie

Zieloną herbatę pokochają nie tylko osoby cierpiące z powodu niestrawności, ale również będące na diecie – wszystko dzięki zamieniającym tłuszcze w energię aminokwasom i zdolności do przyspieszenia metabolizmu. Co ciekawe, metabolizowanie tłuszczów ułatwia także biała herbata.

Osoby odchudzające mogą sięgnąć po napar rooibos – jego regularne spożywanie pomaga bowiem zapanować nad apetytem. Będąc na diecie, warto wypijać po posiłku filiżankę czerwonej herbaty, ponieważ blokuje ona wchłanianie się tłuszczu do organizmu. Zawsze można sięgnąć także po gotową mieszanką ziołową. W aptekach i sklepach kupimy herbatki, w składzie których znajdziemy m.in. morwę białą, lukrecję, anyż czy Yerba Mate.

Jak przygotować herbatę na trawienie?

Jeśli borykamy się ze wzdęciami, powinniśmy przygotować herbatkę z kopru włoskiego. Dzięki niemu pozbędziemy się nadmiaru gazów z jelit, a nieprzyjemne uczucie przepełnienia szybko minie.

W walce ze wzdęciami pomocna będzie również szałwia oraz korzeń imbiru. Starty kawałek (około 1 cm) wystarczy zalać wrzątkiem i zaparzyć. Tak przygotowany napar ułatwi trawienie i zadziała rozkurczowo. Warto do niego dodać dużą szczyptę kurkumy, która zadziała przeciwzapalnie i zregeneruje wątrobę, pobudzając ją do wytwarzania większej ilości żółci. Dobry wpływ na wątrobę posiada również wyciąg z ziela karczocha na wątrobę. Zniweluje on zaparcia, wzdęcia oraz uczucie dyskomfortu spowodowane spożyciem ciężkostrawnego posiłku.

Autor: Olga Szymkowiak

Zobacz także:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down