Jak usypiać niemowlę – w dzień, w nocy, w łóżeczku, na rękach, w wózku? Co zrobić, żeby maluch nie płakał? Czy dobrze jest usypiać niemowlę w czasie karmienia piersią? Poznaj sprawdzone sposoby pomagające maluchowi zasnąć, a Tobie dające chwilę wytchnienia.

usypianie-niemowlaka

W pierwszych miesiącach życia dziecko śpi przeciętnie 14-15 godzin na dobę. Dużą część z pozostałych 10 godzin zajmują mu próby uśnięcia, nie zawsze owocne. To duże wyzwanie dla malucha oraz jego rodziców. Jak usypiać niemowlę, by zapewnić sobie i dziecku ulgę, a przy tym nie wyrobić złych nawyków, z których konsekwencjami walczyć będziemy przez lata?

Jak usypiać niemowlę?

Za wami kilka miesięcy przygotowań, ciąża, poród, ból, strach, nerwy. Chcecie odpocząć. Ale prawdopodobnie nie będzie wam to dane. Rodzice, których dziecko zasypia bez płaczu, bez trudu i bez zaangażowania osób dorosłych, mogą mówić o prawdziwym szczęściu. Pozostałym pozostaje uzbroić się w cierpliwość, a także wyposażyć w arsenał środków wspomagających, takich jak:

  • miś-przytulanka,
  • pozytywka,
  • szumidełko,
  • ciepła kołderka,
  • wózek, który jak szybko się zorientujecie, służyć może nie tylko do transportu dziecka w czasie spaceru.

Jak usypiać niemowlę? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Jak usypiać niemowlę karmione piersią?

Mamy karmiące swoje pociechy w sposób naturalny wiedzą, że dziecku bardzo często zdarza się zapaść w sen po dostawieniu do piersi. Nic dziwnego, wszak w tej właśnie chwili zaspokojone zostają najważniejsze jego potrzeby – maluch jest nasycony, ogrzany i bezpieczny. Czy można jednak karmienie piersią traktować jako metodę usypiania dziecka? Opinie specjalistów są w tej kwestii podzielone. Zdarzają się wprawdzie głosy, że nie ma w tym nic złego, a wręcz jest to model pożądany i ze wszech miar naturalny. Przeważający jednak jest pogląd, iż z psychologicznego punktu widzenia rytuał ten może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nie oddzielenie czynności karmienia i zasypiania również może prowadzić do wyrobienia błędnych nawyków, czego efektem będzie utrudnione zasypianie po odstawieniu od piersi.

Jak usypiać niemowlę w dzień?

W pierwszych miesiącach życia maluch śpi zarówno w nocy, jak i w dzień, a ponieważ nie ma wykształconego rytmu dobowego z wyraźnym podziałem na pory dnia, zasypianie  rano, w południe czy wieczorem nie różni się z jego punktu widzenia w sposób szczególny (aczkolwiek wiadomo, że większą wartość dla harmonijnego rozwoju ma spokojny sen w nocy – dlatego warto pilnować, by dziecko nie przesypiało całego dnia kosztem nieprzespanych nocy). Również w dzień maluch powinien zasypiać sam w łóżeczku, w praktyce jednak zabiegani rodzice starają się ten proces przyspieszyć. Jest to możliwe, choć na dłuższą metę może się okazać nieskuteczne – w przyszłości dziecko może mieć poważniejsze problemy z samodzielnym zasypianiem. Dlatego proponowane metody należy traktować z umiarem.

Jak usypiać niemowlę w dzień?

  • Kołysanie na rękach. Zamiłowanie do bycia kołysanym maluch wynosi z życia płodowego. W brzuchu mamy, chcąc nie chcąc, pozostawał w nieustannym ruchu i było mu z tym dobrze. Dlatego wzięty na ręce czuje się fantastycznie, naturalnie i bezpiecznie. Zwłaszcza, że ruch sprzężony jest z bliskością matki – jej dotykiem, ciepłem, zapachem.
  • Wożenie w wózku. Metoda ta uznawana jest za „siłową”. Odwołuje się do naturalnych potrzeb dziecka, jest jednak w pewnym sensie oszustwem oraz imitacją, a w dodatku grozi utrwaleniem się niewłaściwych nawyków, które w późniejszym okresie będą skutkować problemami z zasypianiem w nieruchomym łóżku. Nie mniej, jeśli chcemy, żeby dziecko zasnęło naprawdę szybko, zazwyczaj wystarczy kilka minut spokojnej jazdy w wózku, 2-3 metry w przód i w tył.

Jak usypiać niemowlę w łóżeczku?

Idealna sytuacja to taka, gdy nauczymy malucha zasypiać samodzielnie w łóżeczku – czyli tam, gdzie jest miejsce do spania. Pozwoli to wykształcić właściwe wzorce zachowań i zaoszczędzi wielu problemów w przyszłości. Jest to jednak trudne. W pierwszych miesiącach życia dziecko w sposób wyjątkowy łaknie ciepła i bliskości matki i pozostawione samo sobie w łóżeczku, bez możliwości wtulenia się w bliską osobę, może czuć się źle. Oczywistym jest, że mama nie położy się obok dziecka, ma jednak inne możliwości, by zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa.

Najlepszym sposobem na usypianie niemowlęcia w łóżeczku, jest ciasne opatulenie pociechy ciepłym kocykiem, co stanowić będzie namiastkę warunków panujących w brzuchu mamy. Dodatkowo zastosować można cały zestaw akcesoriów wspomagających. Popularnym rozwiązaniem są „szumisie” – ukryte w przytulankach urządzenia emitujące jednostajne dźwięki przypominające bicie serca matki, szum strumienia, morza, albo deszczu itd.

Usypiająco działają na maluchy także delikatne i jednostajne melodie wygrywane przez karuzele-pozytywki montowane na krawędzi łóżeczka. Kolejny patent to ciepły i czuły dotyk – delikatne głaskanie główki zasypiającego dziecka. Nawet bardzo małemu dziecku warto też czytać na dobranoc bajkę. Niemowlę nic oczywiście nie zrozumie, natomiast ciepły i jednostajny głos rodzica będzie mieć działanie uspokajające.

Jak usypiać niemowlę bez płaczu?

Maleńkie dziecko nie posiada innych środków wyrazu, aniżeli płacz noworodka. To nim manifestuje większość potrzeb, które nie są zaspokojone. Płakać więc będzie dziecko głodne, zziębnięte, brudne i nie przewinięte, a także zlęknione, nie czujące bliskości matki, zmęczone i zdenerwowane. W pierwszej zatem kolejności rodzice szykujący dziecko do snu powinni zadbać o jego dobrostan. Maluch nakarmiony, przewinięty i otoczony troskliwą opieką zaśnie zdecydowanie szybciej. Co nie znaczy, że zawsze zaśnie bezproblemowo. Specjaliści przekonują, że zasypianie w dużej mierze jest czynnością, której należy się nauczyć, może więc być tak, że nawet bardzo zmęczone i śpiące dziecko nie będzie potrafiło zamknąć na dłużej oczu. Co – jak łatwo się domyślić – skończy się kolejną porcją łez.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down