Czopki na hemoroidy, maści, tabletki, gumkowanie, skleroterapia, laseroterapia, zabiegi chirurgiczne - to metody walki z żylakami odbytu. Bez względu na stopień rozwoju choroby, większość pacjentów stosuje czopki na hemoroidy - są one skuteczne w leczeniu hemoroidów we wczesnym stadium oraz wspomagają leczenie zaawansowanych żylaków odbytu. Jak działają czopki na hemoroidy? Jak stosować czopki na hemoroidy?

 Czopki na hemoroidy

Czopki na hemoroidy, czyli na co?

Hemoroidy to potoczne określenie na chorobę hemoroidalną, nazywaną także żylakami odbytu. Z medycznego punktu widzenia hemoroidy to guzki krwawnicze, które wypełniają i uszczelniają kanał odbytu. Hemoroidy ma zatem naturalnie każdy z nas. Podczas wypróżniania się hemoroidy opróżniają się z krwi i tym samym umożliwiają oddawanie stolca.

Czasami dochodzi do rozciągnięcia się guzków krwawniczych, przez co wypełniają się one zbyt dużą ilością krwi. Zalegająca w hemoroidach krew często powoduje stan zapalny nazywany chorobą hemoroidalną, a potocznie po prostu hemoroidami.

Specjaliści wskazują, że czynnikami wywołującym żylaki odbytu są:

  • siedzący tryb życia, 
  • otyłość,
  • seks analny,
  • brak aktywności fizycznej,
  • dieta uboga w błonnik,
  • długotrwałe zaparcia lub biegunki,
  • ciąża,
  • zaburzenia hormonalne
  • przewlekła niewydolność krążenia
  • przebyte operacje odbytu.

Hemoroidy (chorobę hemoroidalną) może podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Początkowo pacjenci cierpią na hemoroidy wewnętrzne - czyli rozciągnięte, powiększone guzki krwawnicze, które wywołują uczucie niepełnego wypróżniania się i zmuszają do silniejszego parcia. Na tym etapie choroby może także wystąpić niewielkie krwawienie z odbytu (ślad krwi na papierze toaletowym).

Z czasem rozwijają się hemoroidy zewnętrzne - początkowo guzki są wyczuwalne przez dotyk w okolicy odbytu, z czasem można je nie tylko wyczuć, ale i zauważyć, gdyż zaczynają “wypadać” z odbytu. Leczenie hemoroidów jest zależne od stopnia zaawansowania choroby. Jednak w większości przypadków lekarze zalecają stosowanie czopków na hemoroidy. W początkowych stadiach choroby niekiedy są wystarczająca metodą leczenia, natomiast w bardziej zaawansowanych przypadkach wspomagają leczenie. Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia krwawienia z odbytu, nawet niewielkiego, należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też: Maść na żylaki – nóg i odbytu, bez recepty

Jak działają czopki na hemoroidy?

Czopki na hemoroidy działają przeciwzapalnie, zmniejszają ból i świąd w okolicy odbytu, a także niwelują obrzęk. Większość z nich to czopki na hemoroidy bez recepty, ale są również czopki dostępne tylko na receptę. Przykładem wydawanych na receptę są czopki z tiaminą, która sprawia, że kanał odbytu zostaje pokryty warstwą ochronną zabezpieczającą śluzówkę przed podrażnieniami oraz ułatwiającą wypróżnianie. Dodatkowo, tiamina działa przeciwbólowo i natychmiastowo zmniejsza obrzęk.

Bez recepty można kupić czopki na hemoroidy z antybiotykiem, a konkretnie z neomycyną, która działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo. To zdecydowanie najsilniej działające czopki na hemoroidy bez recepty. Silne działanie mają także czopki na hemoroidy o działaniu przeciwbólowym, które zawierają substancje znieczulające lub sterydy (hydrokortyzon).

Czopki na hemoroidy bez recepty zawierają zwykle ekstrakty z ziół. Ziołowe czopki na hemoroidy najczęściej mają w składzie wyciąg z kasztanowca, kory dębu, nagietka, rumianku, żarnowca czy krwawnika. Tego rodzaju czopki działają przeciwzapalnie i mają łagodniejsze działanie. W aptekach są także dostępne bez recepty czopki z kwasem hialuronowym, które wykazują działanie nawilżające oraz przyspieszają regenerację błony śluzowej.

Większość wymienionych czopków to zarówno czopki na hemoroidy zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Warto jednak pamiętać, że przed zastosowaniem czopków na hemoroidy warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Czytaj też: Kora dębu na hemoroidy

Jak stosować czopki na hemoroidy?

Generalnie w przypadku wszystkich czopków na hemoroidy aplikacja powinna przebiegać w ten sam sposób. Czopek należy delikatnie wsunąć w odbyt zaostrzonym końcem. Większość producentów zaleca stosowanie po jednym czopku rano i wieczorem, a dodatkowo użycie jednego po każdym wypróżnieniu.

Jak długo stosować czopki na hemoroidy? To zależy od producenta, dlatego przed użyciem czopków należy przeczytać ulotkę. Ziołowe czopki na hemoroidy można stosować aż do ustąpienia objawów. Według niektórych producentów nie dłużej niż 20 dni. Natomiast czopki na hemoroidy z antybiotykiem można stosować maksymalnie przez 6 dni.

Czytaj również: Maść z kasztanowca na żylaki i hemoroidy

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down