Czkawka u noworodka, nawet częsta, jest rzeczą naturalną. Choć rodzicom nieraz zadrży serce, w większości przypadków maluch nie odczuwa z tego powodu żadnego dyskomfortu. Skąd się bierze czkawka u noworodka po jedzeniu, w czasie zabawy i podczas kąpieli? Jak jej zapobiegać i co robić, gdy dziecko zacznie czkać?

czkawka-u-noworodka

Co oznacza czkawka u noworodka?

Czkawka to przypadłość, której istotą są mimowolne skurcze mięśni przepony i klatki piersiowej. Jest to swoista rekcja układu nerwowego, poprzez którą organizm manifestuje określone zaburzenia metaboliczne bądź psychiczne. Szczególnie często czkawka występuje u niemowląt i noworodków. Objaw ten obserwują również przyszłe mamy, jako że maluchom zdarza się czkać już w czasie życia płodowego. Co istotne, w przypadku bardzo małych dzieci, stan taki jest zjawiskiem naturalnym, powszechnym i codziennym, rzadko stanowiąc powód do zaniepokojenia.

Częsta czkawka u noworodka

Niezwykle rzadko zdarza się, że częsta czkawka u noworodka jest symptomem poważniejszych zaburzeń lub chorób – w głównej mierze układu trawiennego lub oddechowego. O ile sama częstotliwość jest mało charakterystycznym wskaźnikiem, o tyle dla rodziców dzwonkiem alarmowym powinna być sytuacja, gdy dziecko nieustannie czka nawet po upływie dłuższego czasu od ostatniego karmienia, kąpieli czy przebierania.

Powodem do niepokoju jest też nieustępowanie czkawki w kolejnych miesiącach życia malucha. W takich sytuacjach wskazana jest konsultacja z lekarzem pediatrą.

Przyczyny czkawki u noworodka

Skąd czkawka u noworodka? Do najczęstszych przyczyn zaliczyć można:

  • zasysanie powietrza w czasie karmienia piersią lub wtedy, gdy dziecko się śmieje (dlatego odruch ten często jest mimowolnym wyrazem szczęścia i dobrostanu),
  • przejedzenie, przepełnienie brzuszka – ucisk żołądka na przeponę,
  • zbyt niska temperatura lub duża różnica temperatur, na przykład w czasie wycierania po kąpieli, czy rozbierania do zmiany pieluszki,
  • naturalna niedojrzałość i nadwrażliwość układu nerwowego oraz pokarmowego.

W większości przypadków czkawką nie należy się zbyt przejmować, warto jednak wiedzieć, czego unikać, a jeśli uniknąć się nie da – jak pomóc maleństwu.

Czkawka u noworodka po karmieniu

Czkawka u noworodka po karmieniu to reakcja patologiczna, która paradoksalnie jest swego rodzaju normą. Rzadko który maluch pozostaje zupełnie obojętny na to co je, jak i ile je. Mechanizm prowadzący do czkawki jest wieloczynnikowy.

  1. Dziecko nie posiada umiejętności regulowania ilości pokarmu, który jest mu niezbędny, zatem nader często dochodzi do przejadania się.
  2. Nieumiejętność obchodzenia się z sutkiem mamy powoduje zachłystywanie się dużą ilością powietrza, które zaciągane jest w czasie ssania. Efekt ten występuje także w czasie picia/jedzenia z butelki, gdy smoczek nie jest wypełniony pokarmem. W takiej sytuacji należy zachować spokój – nie dzieje się nic groźnego. Wystarczy się lepiej postarać następnym razem.

Czkawka u noworodka po jedzeniu

Nieco poważniejszą sytuacją, ale wciąż w pełni naturalną, jest tzw. refluks żołądkowo-przełykowy. W ten sposób nazywa się przypadłość polegającą na cofaniu się spożytego pokarmu z żołądka do przełyku, czego efektem jest ulewanie się lub zaleganie jedzenia w górnej części przewodu pokarmowego, prowadzące do jego podrażnienia. Refluksowi towarzyszyć może też czkawka. Dolegliwości te mają naturę fizjologiczną, są wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego i powinny zaniknąć najpóźniej do ukończenia pierwszego roku życia.

Czkawka u noworodka – co robić?

W przypadku czkawki u noworodka, profilaktyka czyli zapobieganie, a także doraźna pomoc, zależne są od przyczyn.

Generalne zasady są następujące:

  • karmimy dziecko w krótkich, regularnych odstępach czasu, w niewielkich ilościach, nie doprowadzając do przejedzenia,
  • usta malucha należy dokładnie przystawiać do piersi, tak by przy okazji nie zasysał powietrza,
  • karmiąc butelką, dbamy o to, by w smoczku nie zbierało się powietrze – końcówka powinna być wypełniona pokarmem,
  • w przypadku zachłyśnięcia powietrzem, dziecko należy wziąć na ręce i trzymać w pozycji pionowej,
  • nie powinno się wychładzać dziecka ani narażać na duże amplitudy temperatury. Maluch powinien spędzać dzień stosunkowo ciepło ubrany. Nie należy go przebierać ani kąpać w wychłodzonych pomieszczeniach. W przypadku wychłodzenia dziecko ogrzewamy za pomocą koca, kołderki, ale też ciepłej wody lub mleka, lub matczynej bliskości.

Czytaj też:

Autor: Piotr Brzózka

Źródła:

  • Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Bartosz Romańczuk, Choroba refluksowa przełyku u dzieci i młodzieży, 2010 Via Medica
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down