Rękawice nitrylowe to alternatywa dla popularnych rękawiczek lateksowych. Są neutralne dla ludzkiej skóry, a więc idealnie nadają się dla osób, u których łatwo o różnorodne reakcje uczuleniowe. Sprawdzają się między innymi w branży medycznej oraz kosmetycznej.

rekawice-nitrylowe

Rękawice jednorazowe w wielu branżach odgrywają bardzo ważną rolę. Są produktem, który pomaga zadbać o właściwą higienę i bezpieczeństwo pracy. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać różnicy, ważne jest, by dokonać odpowiedniego wyboru. Najpopularniejsze rodzaje rękawic jednorazowych, które są dostępne na rynku, to:

  • rękawice lateksowe – ten rodzaj dominuje na rynku rękawic jednorazowych, z powodu stosunkowo częstego uczulenia na lateks coraz popularniejsze stają się rękawice wykonane z innych tworzyw;
  • rękawiczki winylowe – wykonane są z plastyfikownego polichlorku winylu, czyli popularnego PCV, są bardzo wytrzymałe, ale mało elastyczne;
  • rękawice nitrylowe – najczęściej stosowane są podczas medycznych zabiegów i diagnostyki;
  • rękawice foliowe – służą jako doraźna bariera i nie są skutecznym zabezpieczeniem, stosuje się je na przykład w sklepach, przy kontakcie z żywnością.

Czytaj też: Opaska uciskowa – na kolano, nadgarstek, na stopę

Rękawice nitrylowe – co to jest?

Rękawice nitrylowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z nitrylu, zwanego inaczej kauczukiem syntetycznym (akrylonitrylo-butadienowym). Jest to tworzywo, które nie wykazuje właściwości alergizujących, stąd też rękawice nitrylowe są dobrą alternatywą dla rękawic wykonanych z naturalnego lateksu. Rękawice nitrylowe jednorazowe występują w kilku wersjach, między innymi rękawice nitrylowe bezpudrowe i rękawice nitrylowe pudrowane. Dostępne są również w kilku kolorach (między innymi: rękawice nitrylowe niebieskie, rękawice nitrylowe różowe, rękawiczki nitrylowe fioletowe, czarne rękawice nitrylowe).

Rękawice nitrylowe – zastosowanie

Sposób wykorzystania rękawic nitrylowych uzależniony jest od wybranego rodzaju i modelu. Przede wszystkim stosuje się je:

  • w diagnostyce medycznej,
  • w opiece lekarskiej,
  • w laboratoriach,
  • w medycynie estetycznej,
  • w kosmetyce i kosmetologii,
  • w gabinetach dentystycznych,
  • w salonach fryzjerskich,
  • w salonach tatuażu (tu najczęściej wykorzystuje się charakterystyczne czarne rękawice nitrylowe),
  • w weterynarii,
  • w przemyśle spożywczym.

Sprawdź: Nożyczki fryzjerskie – profesjonalne, degażówki

Rękawiczki nitrylowe czy lateksowe?

Jaka jest przewaga rękawic nitrylowych nad lateksowymi? Poza tym, że są bardziej przyjazne dla ludzkiej skóry, są też bardziej wytrzymałe w użytkowaniu. Rękawice wykonane z nitrylu zyskują na popularności między innymi dlatego, że są delikatniejsze niż lateksowe, ale wciąż są produktem o wysokiej odporności na ścierania. Mówi się, że nitryl jest nawet trzykrotnie bardziej odporny na przebicia niż lateks. Właśnie dlatego rękawice nitrylowe uznaje się za produkt w większym stopniu bezpieczny, zwłaszcza, że wykorzystuje się je między innymi w branży medycznej, czy kosmetycznej.

Dzisiejsze rękawice nitrylowe są też znacznie bardziej komfortowe – dzięki unowocześnionemu systemowi ich produkcji, rękawice nitrylowe z łatwością dopasowują się do dłoni. W porównaniu do produktów jeszcze sprzed kilku lat, gdy rękawice nitrylowe były synonimem braku komfortu, dziś można powiedzieć, że różnice między naturalną gumą a nitrylem są niemalże niezauważalne.

Rękawice nitrylowe zyskały przewagę nad lateksowymi również w przemyśle chemicznym. Nitryl jest znacznie odporniejszy na substancje chemiczne, takie jak tłuszcze, oleje, smary, kwasy, węglowodory, rozpuszczalniki. Ważne z punktu widzenia przemysłu nie tylko chemicznego, ale i spożywczego jest również to, że rękawice nitrylowe dobrze znoszą ujemne temperatury.

Zobacz również: Rajstopy uciskowe – rajstopy uciskowe na żylaki

Rękawice nitrylowe jednorazowe – zasady użytkowania

Rękawice nitrylowe, aby spełniły swoją funkcję, muszą być użytkowane zgodnie z kilkoma zasadami. Przede wszystkim należy pamiętać, by stosować je zgodnie z przeznaczeniem. Oczywistym jest, że rękawice o jednorazowym przeznaczeniu powinny być stosowane wyłącznie w kontakcie z jedną osobą lub jednym zabiegiem. Dodatkowo, powinniśmy zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  • rozmiar – rękawice powinny być prawidłowo dobrane, aby zachować sprawność ruchową dłoni, zapobiec otarciom naskórka, przemęczeniu palców i całej dłoni (do wyboru mamy kilka rozmiarów: rękawice nitrylowe XS, rękawice nitrylowe S, rękawice nitrylowe M, rękawice nitrylowe L, rękawice nitrylowe XL);
  • stan rękawic - przed założeniem rękawic powinniśmy sprawdzić, czy nie mają żadnych fabrycznych uszkodzeń,
  • higiena przed, po i w trakcie użytkowania – ręce powinno się myć zarówno przed założeniem rękawic, jak i po ich zdjęciu. W czasie użytkowania rękawice należy powinny zachować pełną jałowość, a więc nie można dotykać zewnętrznej ściany rękawic dłońmi.

Czytaj także: Płyn do dezynfekcji rąk i ran - czym odkazić? Środki

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Ewa Więckiewicz...

Komentarze
chevron-down