Antyperspirant stanowi obecnie kosmetyk pierwszej potrzeby. Każdy chce pachnieć, więc szuka takiego preparatu, który będzie skuteczny, bezpieczny i jak najbardziej naturalny. Jednym z nich jest antyperspirant bez aluminium, parabenów, konserwantów i sztucznych barwników.

Antyperspirant 

Antyperspirant – czym jest?

Antyperspirant to środek, którego zadaniem jest redukcja wydzielania potu, przez co niweluje on nieprzyjemny zapach tej ludzkiej wydzieliny.

Wydzielanie potu przez organizm jest naturalne i bardzo prawidłowe. Kiedy męczymy się uprawiając sport, stresujemy czymś, czy też wystawiamy ciało na działanie wysokich temperatur, pocenie się jest naturalnym procesem, który pełni funkcję schładzającą organizm. Pot to zjawisko indywidualne, zatem każdy będzie „pachniał” inaczej, silniej lub słabiej.

Antyperspiranty, w przeciwieństwie do dezodorantów, które tylko maskują zapach potu, przeciwdziałają lub ograniczają wydzielanie potu przez organizm, a przez to zabezpieczają skórę przed emitowaniem nieprzyjemnej woni.

Kosmetyki te występują w różnych postaciach, możemy spotkać:

  • antyperspirant w kulce,
  • antyperspirant w żelu,
  • antyperspirant w kremie,
  • antyperspirant w sprayu,
  • antyperspirant w sztyfcie.

Antyperspirantu z reguły używa się pod pachami (gdyż tam gromadzi się najwięcej potu). Jednak można też znaleźć antyperspirant do stóp, które także są obszarem o wzmożonej potliwości.

Antyperspirant – skład

Skład typowego, najczęściej występującego na rynku drogeryjnym antyperspirantu stanowią sole glinu, czyli sole aluminium, które stabilizują moc wydzielania potu. Może być także w nim obecny alkohol, który ma zabić bakterie buszujące w wilgotnym środowisku. Ponadto antyperspirant może zawierać barwniki, parabeny, konserwanty, sztuczne zapachy, itp., mające głównie skusić klienta do zakupu.

Łatwo wysnuć wniosek, iż nie jest to najzdrowsza mieszanka. Od jakiegoś czasu mówi się o szkodliwości aluminium na ludzki organizm, która wiąże się z budowaniem się ziarniaków w miejscach używania kosmetyku. Ponadto zarzuca się im także zaburzenia termoregulacyjne oraz blokowanie toksynom ujścia z organizmu.

W alternatywie do standardowego preparatu do pach występuje antyperspirant bez aluminium. Redukcja intensywności pocenia się zostaje przerzucona w takim produkcie na inne substancje, takie jak np. ałun (który jest mniej niezdrowy od soli aluminium), a także komponenty roślinne.

Poznaj: Domowe sposoby na piękne dłonie

Najlepszy antyperspirant – czyli jaki?

Tak jak różny jest pot każdego człowieka, tak różne będą upodobania i oczekiwania danej osoby w stosunku do antyperspirantu.

Najlepszy antyperspirant to zatem kosmetyk, który zostanie dobrany indywidualnie. Niekiedy potrzeba dłuższej metody „prób i błędów”, by znaleźć ten najskuteczniejszy bloker potu.

Warto żeby ten środek był pozbawiony aluminium, a zamiast niego zawierał w składzie np. puder bambusowy, skrobię kukurydzianą, olej jojoba, wyciąg z owoców granatu, ekstrakt z jagód goji, czy inne bioelementy.

Ponadto im mniej konserwantów, parabenów, sztucznych barwników, itp., tym bloker potu stanowi bardziej zdrowy antyperspirant.

Taki naturalny antyperspirant z reguły działa delikatniej od drogeryjnego, czy aptecznego, naszpikowanego chemią specjału, jednak warto dać mu szansę, aby skóra przyzwyczaiła się do nowego specyfiku.

Skuteczny antyperspirant to wytwór, który także powinien działać antyseptycznie, za co w kosmetyku naturalnym odpowiada m.in. soda, czy srebro monojonowe.

Sprawdź: Samoopalacz - jak działa i jak nakładać? Zmywanie

Antyperspirant – bezzapachowy czy zapachowy?

Dobry antyperspirant to również kosmetyk, który – zgodnie z preferencjami – będzie przyjemnie pachniał lub którego zapach pozostanie neutralny. Są bowiem zwolennicy jednej i drugiej grupy produktów.

Antyperspirant bezzapachowy stanowi właściwy wybór m.in. dla osób mających problem z różnymi alergiami.

Naturalne antyperspiranty zawierają składniki zapachowe, które są ekologiczne, m.in. olejki eteryczne (np. miętowy, eukaliptusowy, szałwiowy, rozmarynowy, itd.).

Antyperspiranty przeciw nadmiernemu poceniu powinny także posiadać w składzie czynniki kojące, jak np. ośle mleko, czy olej kokosowy.

Antyperspirant – jak zrobić samemu?

Jeśli zależy nam na środku, który będzie zdrowy i bezpieczny dla skóry, warto samodzielnie przygotować kosmetyk usuwający pot i nadający skórze ładną woń.

Przepis na domowy antyperspirant jest bardzo prosty. Wystarczy zmieszać ze sobą olej kokosowy (około 50 g), sodę oczyszczoną (3 łyżki) i kilka-kilkanaście kropli ulubionego olejku eterycznego (o wybranym zapachu), zamknąć wszystko w szklanym słoiczku i przechowywać w lodówce.

Olej kokosowy zadba o neutralizację bakterii, grzybów oraz przykrego zapachu, poza tym nawilży skórę i ukoi ją po depilacji. Sodka kuchenna zapobiegnie stanom zapalnym skóry i wchłonia pot, a wybrany olejek zapachowy (np. z drzewa sandałowego) zadba o przyjemną nutę zapachową.

Czytaj też: Krem na rozstępy - jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down