Test ciążowy

Test ciążowy jest prostym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym na stwierdzenie, czy doszło do zapłodnienia. Testy ciążowe dzielą się na laboratoryjne i domowe. Najlepszy test ciążowy, jeśli chodzi o trafność, to test ciążowy z krwi.

Wiarygodność testu ciążowego z krwi wynosi praktycznie 100 procent. Mniejszą pewność daje wykonywany w warunkach domowych test ciążowy płytkowy czy test ciążowy strumieniowy, nie mniej to właśnie domowy test ciążowy zazwyczaj jest przeprowadzany w pierwszej kolejności. Pamiętajmy: test ciążowy pozytywny oznacza, że doszło do zapłodnienia.

Test ciążowy

Dający 100-procentową pewność wyniku test ciążowy wykonać można jedynie w warunkach laboratoryjnych, przeprowadzając analizę składu krwi lub moczu. Jednak w pierwszej kolejności większość kobiet przeprowadza test ciążowy w domu. Jest to bowiem jedno z najprostszych badań diagnostycznych. Aczkolwiek trzeba też pamiętać, że wiarygodność testu ciążowego wykonanego w domu nie jest tak duża (szacuje się ją na około 90 proc.).

Dlatego też domowy test ciążowy dla pewności powinno się wykonywać dwa razy, a następnie i tak udać do lekarza, który zleci przeprowadzenie badań laboratoryjnych.

Testy ciążowe – kiedy wykonać?

Kiedy stosujemy testy ciążowe? To również jest proste – kiedy chcemy potwierdzić lub wykluczyć ciążę, a więc kiedy mamy istotne przesłanki do tego by sądzić, że mogło dojść do zapłodnienia. Podejrzenie takie w pierwszej kolejności można mieć oczywiście po odbyciu stosunku płciowego bez użycia środków antykoncepcyjnych. Ale też, jak wiemy antykoncepcja bywa zawodna, prezerwatywy, tabletki, plastry i spirale nigdy nie dają 100 procentowej pewności, zwłaszcza w sytuacji nieumiejętnego ich wykorzystywania. O „naturalnych metodach planowania rodziny” nie będziemy nawet wspominać, ponieważ nie są to metody antykoncepcyjne.

Jeżeli spodziewamy się, że mogło dojść do zapłodnienia, po test ciążowy do apteki zapewne udamy się zanim wystąpią jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o zajściu w ciąże (brak miesiączki, powiększenie piersi, nudności, wymioty, drażliwość, awersja do lubianych dotąd smaków i zapachów itd.). Natomiast jeśli jest to dla nas niespodzianką (bo na przykład jesteśmy pewni skuteczności stosowanych środków antykoncepcyjnych), test ciążowy prawdopodobnie kupimy dopiero, gdy zafrapują nas ciążowe objawy lub brak miesiączki.

Sprawdź: Kiedy zrobić test ciążowy, po ilu dniach? Wiarygodność

Rodzaje testów ciążowych

Niezależnie od tego, czy ewentualna ciąża jest chciana i planowana, czy też nie, test ciążowy prawdopodobnie jako pierwszy dostarczy nam informacji, czy wszystko zostaje po staremu, czy też niedługo w naszym życiu wydarzy się coś nowego i ważnego. Domowe testy ciążowe dzielą się na kilka typów: paskowe, strumieniowe i płytkowe. Wszystkie są proste w użyciu, w każdym też przypadku do przeprowadzenia badania wykorzystać będzie trzeba próbkę moczu. Dostępne w aptekach domowe testy ciążowe wykrywają obecność gonadotropiny, czyli hormonu świadczącego o zapłodnieniu.

Zobacz: Testy ciążowe domowe

Test ciążowy płytkowy, test ciążowy strumieniowy

Test ciążowy płytkowy przeprowadzamy pobierając próbkę moczu i umieszczając kilka jego kropel na specjalnej płytce pomiarowej. Po kilku minutach otrzymujemy wynik.

Test ciążowy strumieniowy polega na umieszczeniu końcówki pod bieżącym strumieniem moczu, ewentualnie w pojemniku z moczem. Podobnie działa test paskowy – wynik otrzymujemy po zanurzeniu specjalnego paska w moczu. Dwie kreski oznaczają pozytywny test ciążowy, czyli mówiąc inaczej – potwierdzają, że doszło do zapłodnienia. Zanim jednak przystąpimy do organizowania sobie życia na nowo, domowy test ciążowy warto dla pewności powtórzyć, a następnie udać się do ginekologa, który zleci kolejne badania, tym razem bardziej precyzyjne.

Czytaj też: Jak zrobić test ciążowy? Sposoby wykonania i odczytania wyniku

Laboratoryjny test ciążowy z krwi i moczu

Laboratoryjny test ciążowy wykonany z krwi również wykrywa obecność gonadotropiny. W niewielkim stężeniu jest ona widoczna już w tydzień po zapłodnieniu. Tego typu test daje 100-procentową pewność, aczkolwiek w bardzo wczesnych stadiach ciąży zaleca się jego powtórzenie po 7 dniach.

Również test ciążowy z moczu, których wykonuje się w laboratorium, wykrywa obecność gonadotropiny. Jednak badanie z moczu wykonuje się rzadziej, niż z krwi.

Ile dni po stosunku można zrobić test ciążowy

Ile dni po stosunku można zrobić test ciążowy? Zależy jaki test, aczkolwiek różnice są naprawdę minimalne. Można wykonać test ciążowy po 7 dniach od odbycia stosunku, ale mówimy w tym przypadku o teście laboratoryjnym z krwi lub moczu. Natomiast domowy test ciążowy zazwyczaj przeprowadza się nie wcześniej, niż po 10 dniach od daty domniemanego poczęcia lub w pierwszy dzień, w którym powinna pojawić się miesiączka. 

Zobacz także: Jakie witaminy dla kobiet w ciąży – A, D, E i C

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down