Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Amlopin, 10 mg, tabletki, 30 szt.

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Amlopin, 10 mg, tabletki, 30 szt.

Postać produktu

tabletki

Dawka

10 mg

Postać opakowania

30 szt. - 3 blistry po 10 szt

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

SANDOZ

Wskazania

Amplopin stosowany jest w leczeniu:

  • wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia tętniczego),
  • pewnego rodzaju bólu w klatce piersiowej nazwanego dławicą piersiową i jej rzadkiej postaci, dławicy piersiowej typu Prinzmetala (dławica odmienna).

Działanie

U pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi lek zmniejsza napięcie naczyń krwionośnych, ułatwiając przepływ krwi.

U pacjentów z dławicą piersiową Amlopin poprawia zaopatrzenie mięśnia sercowego w krew i za jej pośrednictwem w tlen, zapobiegając w ten sposób wystąpieniu bólu w klatce piersiowej. Amlopin nie powoduje natychmiastowej ulgi w bólu dławicowym.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo często (może wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób): obrzęk (zatrzymanie płynów).

Często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 osób): bóle głowy, zawroty głowy, senność (zwłaszcza na początku leczenia), kołatanie serca (odczucie bicia serca), zaczerwienienie skóry (zwłaszcza twarzy), trudności w oddychaniu, ból brzucha, nudności, zmiany rytmu wypróżnień, biegunka, zaparcie, niestrawność, obrzęk kostek, uczucie zmęczenia, osłabienie, zaburzenia widzenia, podwójne widzenie, kurcze mięśni.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na amlodypinę, na jakiegokolwiek innego antagonistę wapnia lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • jeśli pacjent ma bardzo niskie ciśnienie tętnicze krwi (niedociśnienie tętnicze),
  • jeśli pacjent ma zwężenie zastawki aortalnej (stenozę aortalną) lub wstrząs kardiogenny (stan, w którym serce nie może dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do organizmu),
  • jeśli pacjent ma niewydolność serca po przebytym zawale mięśnia sercowego.

 

Stosowanie leku z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, również tych, które wydawane są bez recepty. Amlopin i inne leki mogą wzajemnie wpływać na swoje działanie. Amlopin może silniej zmniejszać ciśnienie tętnicze, jeśli pacjent przyjmuje już inne leki przeciwnadciśnieniowe.

Stosowanie leku z jedzeniem, piciem i alkoholem

Jeśli pacjent przyjmuje lek Amlopin, nie powinien jeść grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego. Mogą one spowodować zwiększenie stężenia substancji czynnej leku (amlodypiny) we krwi i, w konsekwencji, trudne do przewidzenia nasilenie działania zmniejszającego ciśnienie tętnicze krwi.

Ciąża i karmienie piersią

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku Amlopin u kobiet w ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku. Wykazano, że małe ilości amlodypiny przenikają do mleka kobiecego. Jeśli pacjentka karmi lub gdy planuje karmić piersią, powinna powiedzieć o tym lekarzowi przed rozpoczęciem przyjmowania leku Amlopin.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Skład

Substancją czynną leku jest amlodypina. Każda tabletka zawiera 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).

Pozostałe składniki to: karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), wapnia wodorofosforan bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna i magnezu stearynian.

Przechowywanie leku

Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na tekturowym pudełku i blistrze. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek Amlopin może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Jeśli pacjent odczuwa nudności, zawroty głowy, zmęczenie lub ból głowy, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Należy niezwłocznie powiedzieć o tym lekarzowi.

epruf aggregated id

14414