Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Nasometin, 50 mcg/dawka, aerozol do nosa, 10 g

Dostępne na magazynie

Pełna nazwa produktu

Nasometin, 50 mcg/dawka, aerozol do nosa, 10 g

Postać produktu

aerozol do nosa, zawiesina

Dawka

50 mcg/dawke

Postać opakowania

1 butelka po 10 g

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

SANDOZ

Wskazania

Nasometin stosuje się w leczeniu objawów kataru siennego (nazywanego również sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa) i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych i dzieci w wieku 3 lat i starszych. Nasometin stosuje się w leczeniu polipów nosa u dorosłych w wieku co najmniej 18 lat.

Działanie

Nasometin w postaci aerozolu do nosa zawiera mometazonu furoinian, który należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami. Mometazonu furoinian rozpylony w nosie może pomóc w złagodzeniu stanu zapalnego (obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa), kichania, świądu i odczucia zatkania nosa lub wodnistego wycieku z nosa.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Po użyciu leku mogą wystąpić natychmiastowe objawy uczulenia. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli wystąpi: obrzęk twarzy, języka albo gardła, trudności w połykaniu, pokrzywka, świszczący oddech czy trudności w oddychaniu.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób): ból głowy, kichanie, krwawienie z nosa, ból nosa, owrzodzenie błony śluzowej nosa, zakażenie dróg oddechowych.

Częstość nieznana: zwiększenie ciśnienia w oku (jaskra) i/lub zaćma powodujące zburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, uszkodzenie błony śluzowej nosa, zmiana smaku i węchu, trudności w oddychaniu i/lub świszczący oddech.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Nasometin:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na mometazonu furoinian lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku
  • jeśli pacjent ma nieleczone zakażenie błony śluzowej nosa. Stosowanie leku Nasometin w trakcie takiego zakażenia (np. opryszczki) może pogorszyć przebieg choroby. Z zastosowaniem aerozolu do nosa należy poczekać do czasu ustąpienia zakażenia. 
  • jeśli pacjent przebył niedawno operację w obrębie nosa lub uraz nosa. Nie należy stosować aerozolu do nosa do czasu zagojenia się ran w nosie.

 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Nasometin należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent:

  • choruje lub chorował w przeszłości na gruźlicę, 
  • ma jakiekolwiek inne zakażenie, 
  • otrzymuje inne kortykosteroidy (doustnie lub w zastrzykach), 
  • choruje na mukowiscydozę. 

Podczas stosowania leku Nasometin należy skonsultować się z lekarzem, jeśli: 

  • układ odpornościowy pacjenta nie funkcjonuje prawidłowo (jeśli pacjent ma trudności ze zwalczeniem zakażenia), a pacjent ma kontakt z osobą chorą na odrę lub ospę wietrzną. Należy unikać kontaktu z takimi osobami. 
  • pacjent ma zakażenie w obrębie nosa lub gardła. 
  • pacjent stosuje lek przez kilka miesięcy lub nawet dłużej. 
  • pacjent ma utrzymujące się podrażnienie nosa lub gardła.

 

Stosowanie leku z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, w tym o lekach dostępnych bez recepty. Niektóre leki mogą nasilić działanie leku Nasometin. Lekarz może chcieć uważnie kontrolować stan pacjenta przyjmującego takie leki (w tym niektóre leki stosowane w leczeniu zakażenia HIV: rytonawir, kobicystat). Jeśli pacjent stosuje w leczeniu alergii inne kortykosteroidy w postaci doustnej lub zastrzyków, lekarz może zalecić mu odstawienie ich w momencie rozpoczęcia stosowania leku Nasometin. U niektórych pacjentów po zaprzestaniu stosowania kortykosteroidów w postaci doustnej lub zastrzyków mogą wystąpić pewne działania niepożądane, takie jak ból stawów lub mięśni, osłabienie i depresja. Mogą również wystąpić inne objawy alergiczne, takie jak świąd, łzawienie oczu lub czerwone i swędzące plamy na skórze.

Ciąża i karmienie piersią

Nie ma lub jest mało informacji dotyczących stosowania leku Nasometin u kobiet w ciąży. Nie wiadomo, czy mometazonu furoinian przenika do mleka kobiecego. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Aerozolu do nosa nie należy stosować w większych dawkach, częściej lub przez dłuższy czas niż zalecił to lekarz.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Nasometin: Należy zwrócić się do lekarza, jeśli przypadkowo zastosowano większą niż zalecona dawkę leku. Jeśli steroidy stosowane są przez długi czas lub w dużych dawkach, mogą rzadko niekorzystnie wpływać na działanie niektórych hormonów. U dzieci mogą wpływać na proces wzrastania i rozwój.

Pominięcie zastosowania leku

Pominięcie zastosowania leku Nasometin: Jeśli pacjent zapomniał o użyciu aerozolu do nosa o zwykłej porze, powinien zastosować lek zaraz po przypomnieniu sobie o tym, a następnie kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku Nasometin: U niektórych pacjentów Nasometin powinien przynieść poprawę po 12 godzinach od podania pierwszej dawki, chociaż pełne korzyści z leczenia mogą być widoczne dopiero po dwóch dniach stosowania leku. Bardzo ważne jest regularne stosowanie aerozolu do nosa. Nie należy przerywać leczenia, nawet jeśli pacjent czuje się lepiej, chyba że lekarz wyraźnie to zalecił.

Skład

Substancją czynną jest mometazonu furoinian. Każde rozpylenie zawiera 50 mikrogramów mometazonu furoinianu w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, karmeloza sodowa, glicerol, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, polisorbat 80, benzalkoniowy chlorek, woda do wstrzykiwań.

Reakcje alergiczne

Nasometin zawiera chlorek benzalkoniowy. Ten lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie lub obrzęk wewnątrz nosa, zwłaszcza jeżeli jest stosowany przez długi czas..

Przechowywanie leku

Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki wynosi 2 miesiące. Należy otwierać tylko jedną butelkę w tym samym czasie. Nie zamrażać.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Nieznany jest wpływ leku Nasometin na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

epruf aggregated id

165994

zastosowanie większej niż zalecana dawki leku

<p>Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Nasometin: Należy zwrócić się do lekarza, jeśli przypadkowo zastosowano większą niż zalecona dawkę leku. Jeśli steroidy stosowane są przez długi czas lub w dużych dawkach, mogą rzadko niekorzystnie wpływać na działanie niektórych hormonów. U dzieci mogą wpływać na proces wzrastania i rozwój.</p>