Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Aspirin Pro, 500 mg, tabl.powl.,(i.row),PhP,Niemcy,20 szt

Brak na stanie

(i.row),PhP,Niemcy
Pełna nazwa produktu

Aspirin Pro, 500 mg, tabl.powl.,(i.row),PhP,Niemcy,20 szt

Skrócony opis produktu

(i.row),PhP,Niemcy

Postać produktu

tabletki powlekane

Dawka

500 mg

Postać opakowania

20 szt, blist.

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

PHARMAPOINT/BAYER

type

3

Wskazania

Lek Aspirin Pro stosuje się w objawowym leczeniu gorączki i (lub) bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu, takie jak ból głowy, dolegliwości towarzyszące grypie, bóle zębów, bóle mięśni.

Działanie

Lek Aspirin Pro zawiera kwas acetylosalicylowy. Kwas acetylosalicylowy jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Możliwe działania niepożądane - działanie

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Możliwe działania niepożądane związane z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego:

  • krwawienie (krwawienie z nosa, krwawienie z dziąseł, czerwone plamy pod skórą itp.),
  • reakcje alergiczne, takie jak wykwity skórne, napad astmy lub obrzęk twarzy, któremu towarzyszą trudności w oddychaniu,
  • ból głowy, zawroty głowy, uczucie utraty słuchu, szumy uszne (dzwonienie w uszach), które zazwyczaj wskazują na przedawkowanie,
  • krwawienie do mózgu,
  • ból brzucha,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych, zwykle odwracalne po przerwaniu leczenia, zaburzenia czynności wątroby (głównie dotyczące komórek wątroby),
  • pokrzywka, reakcje skórne,
  • zespół Reye’a (zaburzenia świadomości lub nietypowe zachowania bądź wymioty) u dziecka z chorobą wirusową przyjmującego kwas acetylosalicylowy,
  • zaburzenia czynności nerek, uszkodzenie nerek,
  • enteropatia zwężeniowa jelit (szczególnie podczas długotrwałego stosowania).

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • jeśli kiedykolwiek występowały u pacjenta napady astmy oskrzelowej lub reakcja alergiczna (np. pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, ciężki nieżyt nosa, wstrząs) wywołane podaniem kwasu acetylosalicylowego lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
  • jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
  • jeśli u pacjenta występuje skaza krwotoczna lub jeśli występuje podwyższone ryzyko krwawienia,
  • jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką niewydolność nerek, wątroby lub serca,
  • jeśli pacjent jest leczony metotreksatem w dawkach większych niż 20 mg na tydzień,
  • jeśli pacjent jest leczony doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (leki rozrzedzające krew i zapobiegające jej krzepnięciu),
  • jeśli pacjentka jest po piątym miesiącu ciąży (ponad 24 tygodnie bez miesiączki).

 

Stosowanie leku z innymi lekami - przeciwskazania

Należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania kwasu acetylosalicylowego jednocześnie z którymikolwiek z następujących leków:

  • doustnych leków przeciwzakrzepowych, gdy kwas acetylosalicylowy jest stosowany w leczeniu bólu i gorączki, nawet jeśli nie występują owrzodzenia żołądka ani dwunastnicy,
  • niesteroidowych leków przeciwzapalnych, gdy kwas acetylosalicylowy jest stosowany w dużych (przeciwzapalnych) dawkach, a także w leczeniu bólu i gorączki,
  • heparyn w dawkach terapeutycznych lub u pacjentów w podeszłym wieku (≥ 65 lat), gdy kwas acetylosalicylowy jest stosowany w wysokich (przeciwzapalnych) dawkach, zwłaszcza w leczeniu zaburzeń reumatycznych, bądź w leczeniu bólu i gorączki,
  • leków trombolitycznych,
  • klopidogrelu,
  • tyklopidyny,
  • leków zwiększających wydalanie kwasu moczowego z moczem, stosowanych w leczeniu dny moczanowej (np.: benzobromaron, probenecyd),
  • glikokortykosteroidów (z wyjątkiem terapii zastępczej hydrokortyzonem), gdy kwas acetylosalicylowy jest stosowany w dużych (przeciwzapalnych) dawkach,
  • pemetreksedu u pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek,
  • anagrelidu,
  • leków stosowanych w celu usunięcia nadmiaru wody z organizmu (leków moczopędnych),
  • inhibitorów konwertazy angiotensyny, antagonistów receptora angiotensyny II,
  • metotreksatu stosowanego w dawce 20 mg lub mniejszej na tydzień,
  • leków działających miejscowo na przewód pokarmowy, takich jak środki zobojętniające i węgiel aktywowany,
  • deferazyroksu,
  • selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (np.: citalopram, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna, sertralina).

 

Stosowanie leku z jedzeniem, piciem i alkoholem - przeciwskazania

Nie stosować leku Aspirin Pro z alkoholem.

Dawkowanie

Stosowanie u osób dorosłych i młodzieży (osób w wieku 16 lat i starszych):

Zalecana pojedyncza dawka to 1 tabletka; w razie potrzeby dawkę tę można przyjąć ponownie po upływie co najmniej 4 godzin. W przypadku bardziej nasilonej gorączki lub bólu zalecana pojedyncza dawka to 2 tabletki; w razie potrzeby dawkę tę można przyjąć ponownie po upływie co najmniej 4 godzin. Łączna dawka dobowa nie powinna być większa niż 6 tabletek.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku (65 lat i starszych):

Zalecana pojedyncza dawka to 1 tabletka; w razie potrzeby dawkę tę można przyjąć ponownie po upływie co najmniej 4 godzin. Łączna dawka dobowa nie powinna być większa niż 4 tabletki.

Stosowanie u młodzieży w wieku 12–15 lat (u osób o masie ciała 40–50 kg):

Dawka jest uzależniona od masy ciała pacjenta; wskazany wiek jest jedynie orientacyjny. Zalecana pojedyncza dawka to 1 tabletka; w razie potrzeby dawkę taką można przyjąć ponownie po upływie co najmniej 4 godzin. Łączna dawka dobowa nie powinna być większa niż 6 tabletek.

Aby otworzyć blister, należy rozerwać folię do środka od dowolnej krawędzi. Tabletki należy przyjmować z dużą ilością wody.

Skład

Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy. Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego.

Pozostałe składniki leku to: krzemionka koloidalna bezwodna, sodu węglan.

Otoczka tabletki: wosk Carnauba, hypromeloza, cynku stearynian.

Jak przechowywać lek - skład

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C. Nie stosować tego leku, jeśli zauważy się widoczne oznaki zepsucia.