Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Solpadeine, tabl.musuj., 12 szt

Brak na stanie

Pełna nazwa produktu

Solpadeine, tabl.musuj., 12 szt

Postać produktu

tabletki musujace

Dawka

500 mg + 8 mg + 30 mg

Postać opakowania

12 szt

Ilość sztuk w opakowaniu

1.0000

Nazwa producenta

PERRIGO POLAND SP. Z O.O.

type

3

Wskazania

Bóle głowy, migrena, bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, nerwobóle, bóle reumatyczne, ból gardła, objawy grypy i przeziębienia, gorączka.

Kodeina jest wskazana u dzieci w wieku 12 lat i starszych w leczeniu ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu, który nie ustąpi po leczeniu innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol lub ibuprofen (stosowanymi w monoterapii).

Działanie

Lek wykazuje działania przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe.


Działania niepożądane

Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia:
ostrego bólu brzucha, nudności I wymiotów u osób, które mają usunięty woreczek żółciowy, co może być objawem ostrego zapalenia trzustki (częstość nieznana), reakcji alergicznej (uczulenia) takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy, wysypki skórnej lub złuszczania się skóry, owrzodzenia jamy ustnej, problemów z oddychaniem, w razie gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesterydowych leków przeciwzapalnych, sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie, zaburzeń czynności wątroby objawiających się wystąpieniem nudności, nagłego spadku masy ciała, utraty apetytu, zażółcenia skóry i białek oczu, objawów uzależnienia t.j. niepokoju i rozdrażnienia oraz odczuwania potrzeby ciągłego stosowania leku i zwiększania dawki po zaprzestaniu długotrwałego regularnego stosowania leku (częstość nieznana).
Powyższe działania niepożądane występują bardzo rzadko (rzadziej niż u Ina 10 000 pacjentów), o ile nie zaznaczono inaczej.


Ponadto stosowanie leku Solpadeine może spowodować wystąpienie (częstość nieznana):
•    nerwowości,
•    zawrotów głowy,
•    niestrawności,
•    suchości w jamie ustnej,
•    senności,
•    świądu,
•    potliwości.

Spożycie kawy lub herbaty podczas stosowania leku może powodować uczucie napięcia, rozdrażnienia, bezsenność, lęk, bóle głowy, zaburzenia żołądka i jelit, nietypowego szybkiego tętna lub uczucia nieregularnego rytmu serca.

Przeciwwskazania

Lek Solpadeine jest przeciwwskazany u osób z nadwrażliwością na paracetamol, kofeinę, kodeinę, inne opioidowe leki przeciwbólowe lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Innymi przeciwwskazaniami do stosowania leku są:

 • choroba alkoholowa,
 • ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
 • niewydolność oddechowa,
 • astma oskrzelowa,
 • przyjmowanie inhibitorów MAO i okres do 2 tygodni po ich odstawieniu.

Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat oraz dzieciom i młodzieży (w wieku 0 do 18 lat) poddawanych zabiegowi usunięcia migdałka podniebiennego (tonsilektomia) i (lub) gardłowego (adenoidektomia) w ramach leczenia zespołu obturacyjnego bezdechu śródsennego ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich i zagrażających życiu działań niepożądanych.


Leku nie należy podawać pacjentom, o których wiadomo, że mają bardzo szybki metabolizm z udziałem enzymu CYP2D6. Produktu nie należy stosować u pacjentów uzależnionych od opioidów.

Stosowanie leku Solpadeine u dzieci: Nie podawać leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Ciąża i Karmienie piersią: Nie należy stosować leku podczas ciąży. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią, gdyż może być to niebezpieczne dla dziecka.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: Lek może powodować zawroty głowy i senność. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Stosowanie leku zjedzeniem i piciem: Nadmierne spożycie kawy lub herbaty podczas stosowania leku może wywoływać uczucie napięcia i rozdrażnienia.


Stosowanie innych leków
Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków:

 • metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom),
 • cholestyraminy (stosowanej w celu zmniejszania dużego stężenia cholesterolu we krwi),
 • środków wywołujących senność tj. leki nasenne, uspokajające, trójpierścieniowe leki przedwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne z grupy fenotiazyny, alkohol,
 • leków przeciwpadaczkowych,
 • ryfampicyny (leku przeciwgruźliczego),
 • inhibitorów MAO (stosowane w leczeniu depresji),
 • estrogenów i progesteronu (hormony płciowe),
 • soli litu (stosowane m.in. w depresji, manii),
 • disulfiramu (stosowany m.in. w leczeniu alkoholizmu),
 • niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego).

Kodeina nasila hamujące działanie na ośrodek oddechowy innych opioidowych leków przeciwbólowych.
Jednoczesne stosowanie z niektórymi lekami wywołującymi suchość w jamie ustnej lub niewyraźne widzenie (leki cholinolityczne takie jak atropina) może spowodować niedrożność porażenną jelit.

Dawkowanie

Dorośli
Doustnie, 1-2 tabletki, do 4 razy na dobę. Lek należy stosować w najniższej skutecznej dawce przez najkrótszy możliwy okres. Dawkę tę można przyjmować maksymalnie 4 razy na dobę w odstępach nie krótszych niż 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 8 kapsułek (4000 mg paracetamolu/64 mg kodeiny/ 240 mg kofeiny Nie stosować dawki większej niż zalecana. Czas trwania leczenia powinien być ograniczony do 3 dni, a jeżeli nie uzyska się skutecznego uśmierzenia bólu, zaleca się, aby pacjenci/opiekunowie zasięgnęli porady lekarza.

Młodzież w wieku od 12 do 18 lat
Zalecana dawka leku Solpadeine dla dzieci w wieku 12 lat i starszych powinna wynosić 2 kapsułki co 6 godzin, w razie potrzeby do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 8 kapsułek (4000 mg paracetamolu/64 mg kodeiny/ 240 mg kofeiny). Dawkę należy uzależnić od masy ciała (0,5-1 mg/kg w przeliczeniu na kodeinę).


Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Kodeiny nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat z uwagi na ryzyko toksyczności opioidów związane ze zmiennym i nieprzewidywalnym metabolizmem kodeiny do morfiny. Czas trwania leczenia należy ograniczyć do 3 dni i jeśli nie osiągnięto skutecznego złagodzenia bólu, pacjenci/opiekunowie powinni zasięgnąć opinii lekarza.
 

Skład

1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu (Paracetamolum), 8 mg fosforanu kodeiny (Codeini phosphas) i 30 mg kofeiny (Coffeinum)

Substancje pomocnicze: sorbitol proszek, sacharyna sodowa, wodorowęglan sodu, powidon, laurylosiarczan sodu, dimetykon, kwas cytrynowy bezwodny, węglan sodu bezwodny.